Ana Sayfa » Tarifler » Reçel Tarifleri » Yeşil Ceviz Reçeli

Yeşil Ceviz Reçeli

yesil-ceviz-receliMalzemeler

1 kilogram yeşil taze ceviz
1.5 kilogram toz şeker
1 adet limonun suyu
1 paket karanfil
Sönmemiş kireç kaymağı

Yeşil Ceviz Reçeli Tarifi:

Yeşil cevizlerin dış kabuğunu eldiven giyerek soyun. 8 gün( her gün değiştirilerek ) suda bekletin. Bol su ile yıkayıp kireç kaymağında bir gece bekletin. Yine bol suda yıkayıp 10 dakika kaynatın. Yıkama ve kaynatma işlemini 3 kez tekrar edin. Suyunu süzdürün. Cevize şeker ilave edip 1 gece buzdolabında bekletin. Ertesi gün 1 su bardağı su ile kısık ateşte koyulaşana kadar kaynatın. Limon suyu ve karanfilleri ekleyip 15 dakika daha kaynatın. Soğuyunca cam kavanozlara koyun.

Kireç kaymağı: 2 avuç kirecin üzerine3 litre su koyup karıştırın. 3-4 saat sonra kireç dibe çöker. Üstte biriken duru su kirecin kaymağıdır. Hazırlanan meyvelerin üzerini geçecek kadar bu suyu koyup yarım-bir saat arası bekletin. Çok beklerse meyveler sertleşir. Daha sonra meyveleri bol suda 6-7 kez yıkayın.

Not: Yeşil ceviz reçeli, olgunlaşmamış yeşil kabuğundan ayrılmamış ham ceviz tanelerinden yapılır. Yaş cevizlerin en geç Temmuz ayının ilk haftasına kadar toplanması gerekir.

2 yorumlar

  1. canısı mutlu hafta snloarı ellerine sağlık kurbişler gerçekten harika görünüyor.İlk fırsatta deniycem kocaman öptüm

    • PembeRehberDerya ablacığım, e7ok teşekkfcrler. Sana da iyi hafta sonları. Deneyince umarım beğeneceksin. Sağlıcakla kal, f6pfcyorum aomkcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir