Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek İçin Uygulanması Gereken 5 Önemli Nokta

Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek İçin Uygulanması Gereken 5 Önemli Nokta

Puan ver

ramazan-da-beslenmeYakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, kaliteli ve sağlıklı bir Ramazan geçirmek için beslenme planlarında uygulanması gereken 5 önemli noktayı açıkladı.

Ramazan’da dikkat edilecek en önemli husus fazla miktarda yiyeceği kısa sürede tüketmemektir diyen Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevinç Yücecan, sağlıklı bir Ramazan geçirmek için beslenme planlarında uygulanması gereken 5 önemli noktayı açıkladı. Yücecan, Ramazan aylarındaki beslenme planlarında hafif geçirilmesi gereken iftar sofralarının aksine, sahur sofralarının proteince zengin olması gerektiğini söyledi.

Sn. Yücecan; “Sahur yemeği, kişiyi gün boyunca oruca hazırlayan bir öğündür. Bu nedenle Ramazan’da sahura kalkmadan ve/veya yatmadan önce hafif bir şeyler yiyerek oruç tutmak sakıncalıdır. Çok uzun süre aç kalmak sonucu halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, dalgınlık, dikkatsizlik, uykuya meyil, sinirlilik gibi semptomlar gelişebilir, iş verimi düşer. Ayrıca uzun açlık süresi mide asit salgısını da artırarak, hazımsızlık, şişkinlik, ekşime gibi çeşitli sindirim sistemi şikâyetlerine neden olabilir. Çok uzun süre aç kalan kişi iftar yemeğinde çok fazla yiyebilir ve bu fazla yemeği sindirip kullanamayabilir. Bu durumda da bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha daha fazla tokluk hissi oluşturan et, tavuk veya hindi, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir. Sebzeli börekler ve meyvede yenebilir” diye konuştu.

Bu süreçte sağlıklı beslenme önerilerinde tavuk etinin önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevinç Yücecan; “Tavuk eti, besin değeri içeriği açısından diğer etlere benzer, yalnız daha az yağlıdır, buna bağlı olarak da enerji değeri kırmızı etten daha düşüktür. Doymuş yağ ve kolesterol içeriği de daha azdır. beslenme-ramazanÖzellikle tavuğun beyaz etinin yağı çok azdır. Bu nedenle sağlıklı beslenme önerilerinde kırmızı et yerine tavuk eti daha çok yer almaktadır.

OKU ➤  Bayram Lezzetleri Gloria Jean’s Coffees’den

Ramazanda da her zaman olduğu gibi sağlığımızı düşünmeliyiz. Sağlıklı beslenme önerilerinde önemli bir yeri olan tavuk etini özellikle derisiz tavuk etini her yaş grubu, her zaman önerilen düzeylerde tüketebilir.

Tavuk eti; et, yumurta, kurubaklagiller grubu içerisinde değerlendirilmektedir. Bu grup için günlük tüketilmesi önerilen miktar yetişkin, genç, çocuklar için 2 porsiyon, gebe ve emzikli kadınlar için 3 porsiyondur” diye vurguladı.

Oruç tutarken sağlıklı kalabilmenin yollarını anlatan Yücecan’ın Ramazan ayına özel 5 maddelik beslenme önerileri şöyle;

– Ramazan’da sağlıklı beslenmek için dört ana besin grubundan (süt ve süt ürünleri, et, yumurta, kuru baklagiller, sebze ve meyveler, tahıllar) karışık bir diyetin temini ve bir öğünde yenecek yiyeceklerin yaklaşık iki saat içinde tüketilmesi gerekir.

– Aşırı tuzlu yiyecekler ve içecekler örneğin turşular, tuzlu ayran, ağır tatlılar, börekler gün boyunca kişiyi susatan türde yiyecekler olduğundan sahurda yenmemesi daha doğrudur. Ayrıca mideyi uyarıcı olan çok acılı baharatlı yemeklerden de uzak durulmalıdır.

– Sahurda emilimleri diğer besinlere kıyasla daha yavaş olan, kan şekerini daha yavaş yükselten ve diğer besinlere kıyasla daha daha fazla tokluk hissi oluşturan et, tavuk, süt, peynir, yoğurt, yumurta gibi besinler ve/veya bu besinlerden oluşan yemekler tüketilmelidir. Sebzeli börekler ve meyvede yenebilir.

– İftarda ise ağır hamur işi yiyecekler, kızartmalar, baklavalar yerine çorbalar, haşlanmış-ızgara veya fırında pişirilmiş et ya da tavuk veya hindi, sebze yemekleri, bol salata ve meyve yenilebilir. Tatlı olarak daha hafif olduğu için sütlü ve ( sütlaç, muhallebi ) meyveli tatlılar ( elma, kabak, ayva tatlısı) tercih edilmelidir.

– Ayrıca gün içinde susuz kalınacağından çorba, komposto, ayran, meyve suları tüketimi iyi birer seçenek olabilir.

Tavsiye

Bu Besinler Kalın Bağırsak Kanserine Kalkan Oluyor

Bu Besinler Kalın Bağırsak Kanserine Kalkan Oluyor

Puan ver BU BESİNLER KALIN BAĞIRSAK KANSERİNE KALKAN OLUYOR Sağlıksız beslenme, sigara, alkol ve stres …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz