Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı Atıştırmalıklarla Sağlıklı Ramazan Geçirn

Sağlıklı Atıştırmalıklarla Sağlıklı Ramazan Geçirn

ramazan-beslenmesiSofraların zengin, sohbetin doyumsuz olduğu aile kavramının bir kez daha öneminin hatırlandığı bu özel dönemi sağlıkla geçirmek için sağlıklı atıştırmalıkları sofranızdan eksik etmeyin.

Ramazan’da sofraların vazgeçilmesi olması gereken sağlıklı atıştırmalıkları Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan öğrendik.

  • Probiyotik Yoğurt: Probiyotik yoğurt içine taze nane doğrayabilirsiniz. C vitamini ve folik asitten zengin olan nane yaprakları, sizi hem sıcak günlerde ferahlatacak hem de sıvı kaybı ile artan mineral ihtiyacınızı karşılamaya yardım edecektir.
  • Ayran: Soda ile yapılan ayranla hem mineral ihtiyacınızı karşılayabilir hem de daha uzun süre susuzluğa dayanabilirsiniz.
  • Ananas: Ananas dilimleri, iftar ve sahurda masanızda olması gereken sağlıklı atıştırmalıklardandır. Sıcak havalarda susuz kalmak ve akşam biraz da tuzu fazla kaçan iftarlar, şişliklere yol açabilir. Bromelin içeren ananas, ödem atmanıza yardım eder.
  • Kavun, karpuz: Kavun, karpuz, kayısı; yüksek potasyum içeren meyvelerdir. Potasyum minerali aşırı ödemlenip, vücudunuzun tuz biriktirmesine engel olur. Ayrıca sıcak hava dolayısı ile kramp yaşamanızı engeller
  • Salatalık: Taze salatalık, yüksek miktarda su içerir.
  • Pul Biber: Tuz yerine pul biber dökmeyi deneyin. Capcaisin içeren kırmızıbiber metabolizmanızı hızlandırır.
  • Erik: Su oranı yüksek olan erik uzun süreli susuzluk konusunda size destek olabilir.
OKU ➤  Fırında Mücver Tarifi

Tavsiye

 “Hayallerimin peşinden koştum...”

 “Hayallerimin peşinden koştum…”

 “Hayallerimin peşinden koştum…” İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğrencisi Öykü Tanrıverdi; Her …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.