Ana Sayfa » Haber Turu » Oruçla Dinlenen Mideyi Bayram Ziyafetiyle Şoka Sokmayın

Oruçla Dinlenen Mideyi Bayram Ziyafetiyle Şoka Sokmayın


Daha yoğun stres altında çalışan, daha fazla hazır gıda tüketen, daha fazla ilaç kullanan günümüz toplumunun en sık yakalandığı rahatsızlıklardan biri olan reflü hakkında vatandaşları uyaran Dr. Sinan Akkurt,  özellikle bir aylık orucun ardından bayram ziyafetleri ile mideye aşırı yüklenilmemesi gerektiğini hatırlattı. Çok yemek yemenin, mideyi aniden yormanın yanı sıra asit miktarını da artıracağını ve reflüye zemin hazırlayacağını kaydeden Dr. Sinan Akkurt, özellikle çikolata, turşu, alkol, baharatlı ve yağlı yiyecekler ile kafeinli ve gazlı içeceklerden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Mide ile yemek borusu arasındaki kapağın hasar görmesi sonucu mide suyunun yemek borusuna geri kaçışı olarak tanımlanan reflü, mide rahatsızlıkları arasında en sık rastlananlar arasında geliyor. Dr. Sinan Akkurt bayram ziyafetlerinde aşırı yenen yemeklerin, üst üste yenen tatlıların ve alkol tüketiminin reflüyü tetiklediğini belirtti. Bayramda aşırı yenmemesi ve dolu mide ile yatılmaması konusunda vatandaşları uyaran Dr. Sinan Akkurt; alkol, asitli içecekler, fast food, sigara, yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasını önerdi. Sık sık az yenilmesi ve spor yapılmasını da önerilerine ekleyen Dr. Akkurt, kekik suyunun mide rahatsızlıklarına yararı olduğunu açıkladı.

Besin alerjilerinin de reflüyü artıran bir neden olduğuna dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, reflü, ülser, gastrid gibi şikayetlerle kendilerine başvuran hastaları öncelikle gıda intöleransı için biorezonans testine tabi tuttuklarını kaydetti. Biorezonans Uzmanı Dr. Sinan Akkurt, tedavinin rejim, gıda alerjilerinin anti-frekanslar yoluyla giderilmesi şeklinde sürdüğünü, aynı zamanda mide asidini ve anksiyeteyi azaltıcı program uygulandığını kaydetti. 10-12 hafta içinde hastanın sağlığına kavuşabildiğini açıklayan Dr. Akkurt, kişinin yaşam şekli ve alışkanlıklarının da yeniden planlandığını ifade etti.

OKU ➤  Ocakbaşı ritüeli için biçilmiş kaftan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir