Ana Sayfa » Haber Turu » Norveçli ve Türk Çocuklardan Deniz Temalı Dostluk Menüsü

Norveçli ve Türk Çocuklardan Deniz Temalı Dostluk Menüsü


Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja’nın beraberlerindeki üst düzey heyetle birlikte 5 – 7 Kasım tarihleri arasında, Norveç’ten Türkiye’ye gerçekleşen devlet başkanlığı seviyesindeki ilk ziyaret, çocukların katılımıyla düzenlenen, deniz temalı etkinliklerle ayrı bir renk kazandı.

Norveç’ten Türkiye’ye devlet başkanlığı düzeyinde gerçekleşen ilk tarihi ziyaret kapsamında, Norwegian Seafood Council (Norveç Deniz Ürünleri Konseyi) tarafından geliştirilen ve “Gelin, birlikte yaptığımız denizi görün” isimli projenin ikinci etkinliğine yine çocuklar damgasını vurdu. Daha önce Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja ile Cumhurbaşkanı Gül ve eşi için Norveçli çocuklarla birlikte deniz temalı bir tablo resmeden Nimetullah Mahruki İlköğretim Okulu öğrencileri, bu kez de Çırağan’ın mutfağına girerek deniz ürünleri büfesinin hazırlanmasına yardımcı oldular. Norveç Balıkçılık Bakanı Elisabeth Aspaker de mutfağa girerek yemek yapan çocuklara yardım etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin derinliğini, deniz kadar engin dostluk ve kardeşliği ortaya koyan deniz temalı etkinlikler kapsamında, Norveçli çocuklarla birlikte, Kral V. Harald ve Kraliçe Sonja ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’e hediye edilmek üzere deniz temalı bir tablo resmeden Türk çocukları, bu kez devlet büyükleri için mutfağa girdiler.

15 Türk çocuğunun, 6 Kasım Çarşamba günü Çırağan Kempinski’nin mutfağında düzenlenen atölye çalışmasında hazırladığı tadımlıklar, aynı akşam, Norveç Kralı V. Harald ve Kraliçe Sonja ile Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’e tanıtılan Norveç Deniz Ürünleri Büfesi’nde servis edildi.

Norveç Balıkçılık Bakanı, çocukların hazırladığı yiyeceklerden tattı

Atölye çalışması, Norveç mutfak ekibinin yöneticisi ünlü şef Jostein Medhus ve Çırağan Kempinski’nin Türk şefi Tuncay Terzioğlu gözetiminde gerçekleşti. Norveç somonu kullanılarak hazırlanan tadımlıkların yapılmasına katkıda bulunan ve Kral ve Kraliçe ile Cumhurbaşkanı ve eşine yemek yapma heyecanı yaşayan çocukların, atölye sırasında bir de sürpriz ziyaretçisi oldu.

OKU ➤  ORUÇ TUTARKEN SAĞLIĞINIZI VE FORMUNUZU KORUYUN

Norveç Balıkçılık Bakanı Elisabeth Aspaker, atölyeyi ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti ve yemek pişirirken onlara yardım ederek hazırlanan yiyeceklerden tattı. Çocuklar da daha önceki atölye çalışmasında hazırladıkları deniz temalı bir resmi Bakan’a hediye etti.

İki ülke arasındaki dostluk ve kardeşlik, bu özel ve neşeli etkinlikle yeni bir güç ve ”lezzet” kazandı.

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir