Ana Sayfa » Sağlık » Kalsiyumu Süt Haricinde Alabileceğiniz Yiyecekler
kalsiyum

Kalsiyumu Süt Haricinde Alabileceğiniz Yiyecekler

Anne karnında başlayan kalsiyum ihtiyacı ömrümüzün sonuna kadar devam etmekle birlikte ömrümüzün sonuna kadar sürer. Öncelikle gelişme çağına kadar alınması gereken kalsiyum süt içmeyen çocuklara ya da inek sütüne alerjisi olan çocuklar için şimdi bahsedeceğimiz besinle telafi edebilirsiniz. Kemiklerin ve kasların gelişimi, yaşam boyunca sağlamlığı için gerekli olan bu besinin bilinmeyen birçok faydası da var. Eklemlerin yapılandırılması, kanın pıhtılaşması, kalp atışlarının düzenlenmesi, doku ve hücrelerin canlılığını sağlaması gibi birçok etkisi olan kalsiyum neredeyse vücudu baştan aşağı yapılandıran bir özelliğe sahip.

1- Baharatlar

Kekik, taze dereotu, mercanköşk, biberiye gibi kurutulmuş baharatlar günlük kalsiyum ihtiyaçlarının bir bölümünü karşılamaya yetecektir. Eğer herhangi bir alerjiniz yoksa, tadından rahatsız olmuyorsanız her yemeğinize biraz biraz katabilirsiniz.

kalsiyum

2- Badem

Günlük yiyeceğiniz sadece bir avuç badem, kalsiyum ihtiyacının yarısına yakın bir kısmını karşılamaya yeter. Bunların haricinde E vitamini, manganez ve magnezyum bakımından da zengin olan badem spor öncesi de tüketmeniz gereken yiyecekler arasındadır.

badem

3- Susam

Sadece yüz gram susam günlük protein ihtiyacının çok önemli bir bölümünü tek başına karşılamaya yeter. Susamı sadece böreklerin, poğaçaların üzerine serperek kullanmıyoruz tabii ki. Salatalara serpebilirsiniz. Ya da susam helvası yapabilirsiniz.

susam

4-  Peynir ve Peynir Çeşitleri

Eğer aranız sadece sütle kötüyse ama peynir yiyebiliyorsanız, önerimiz tabii ki peynir! Çünkü yüz gram beyaz peynir, günlük ihtiyacın yarısını karşılamak için yeterlidir.

kalsiyum

5- Yoğurt

Peynirin kardeşi olarak görebiliriz yoğurdu, gün içerisinde yiyeceğimiz iki tabak yoğurt, günlük ihtiyacın önemli bir bölümünü karşılamaya yetecektir.

yoğurt

6-Keten Tohumu

Uzmanların daha çok omega 3 için önerdiği keten tohumu, kalsiyum bakımından da oldukça zengindir. Salata ya da yoğurdun içinde tercih edebileceğiniz 4-5 yemek kaşığı keten tohumu günlük ihtiyacın yüzde 20’sine yakın bir kısmını tek başına karşılar.

OKU ➤  Yoğurtlu Pirinç Çorbası Tarifi

keten tohumu

7- Tofu

Henüz Türk mutfağında çok popüler olmasa da, Asya mutfağında oldukça yaygın olan tofunun 100 gramı günlük kalsiyum ihtiyacının neredeyse yarısına yakınını karşılamaya yeter.

tofu

8-  Şalgam

Suyunu da tüketebileceğiniz şalgamın kendisinde de önemli ölçüde kalsiyum bulunur. Kendisini de tüketebileceğiniz şalgamın suyundan da bunun için faydalanabilirsiniz.

şalgam

9-  Karahindiba

Çay olarak da tüketebileceğiniz karahindibanın bir bardağında günlük kalsiyum ihtiyacının %10’unu karşılamaya yetecek kadar kalsiyum vardır.

kalsiyum

10- Ispanak

Demir açısından oldukça zengin olan ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler grubuna dahil olduğundan kalsiyum bakımından da güçlüdür. Yanında yoğurt ile yediğinizde bu gücü ikiyle çarpabilirsiniz.

ıspanak

11-Tüm yeşil yapraklı sebzeler

Aslında yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde kalsiyum bulunmaktadır. Yiyeceğiniz bir tabak sebze yemeği, kalsiyum oranınızda olumlu etkileri olacaktır.

brokoli

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir