Ana Sayfa » Sağlık » Kuzukulağı Magnezyum Deposu
kuzukulağı

Kuzukulağı Magnezyum Deposu

Bitkiler ve antioksidanlar konusunda uluslararası ve ulusal bilimsel çalışmaları bulunan Histoloji ve Embriyoloji Uzmanı Dr. Ömer Coşkun, değeri az bilinen kuzukulağı bitkisinin, önemli bir magnezyum kaynağı olduğunu söyledi.
Dr. Ömer Coşkun, kuzukulağı bitkisinin, vücut için hayati önemi olan magnezyum minerali ve magnezyum deposu olduğunu belirtti. Magnezyumun; kalp ve damar sağlığının korunmasından şeker hastalığının kontrolüne, kas ve iskelet sisteminin güçlenmesinden, hücre yenilenmesine ve vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasına kadar çok yönlü fayda sağlayan bir mineral olduğunu ifade eden Dr. Coşkun, “Yapılan bilimsel çalışmalarda; magnezyumun, kan şekerinin yükselmesine engel olduğu ve insülin direncini azalttığı gözlenmiştir. Şeker hastalarında, genellikle magnezyum seviyesi düşüktür. Magnezyum seviyesinin yeterli düzeyde olması ayrıca kabızlık, ishal, gaz gibi bağırsak şikayetlerini azaltmakta, kalp ritmini düzenlemekte, tansiyonu dengelemekte, aşırı stres, uyku bozukluğu ve depresyonun önlenmesine yardımcı olmaktadır. Vücutta magnezyum yetersizse, kaslar gevşeyemez ve kramp oluşur, kemikler güçsüzleşir. Magnezyum mineralinin öneminin farkına varmak ve magnezyum içeren gıdaları beslenmemize dahil etmek, bizi birçok hastalıktan koruyabilir ve yaşam kalitemizi önemli ölçüde arttırabilir. Magnezyum yönünden zengin; kuzukulağı, ıspanak, pazı, semizotu, dereotu, maydanoz, roka, tere, marul, kuruyemişler, baklagiller ve tahıllar, balık, çikolata, et, süt, yumurta tüketerek, magnezyum ihtiyacımızı karşılamamız mümkündür” dedi.

KUZUKULAĞI BİRÇOK HASTALIKTAN KORUYOR

Yüksek oranda magnezyum içeren kuzukulağı bitkisinin, az bilinen ve fazla tüketilmeyen bir bitki olduğunu hatırlatan Coşkun, “Kuzukulağı, içerdiği C vitamini sayesinde bağırsaklardan demir emiliminin rahat yapılmasını sağlayarak kansızlığa iyi gelir, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıklara karşı faydalıdır. Bu mükemmel bitki, kanı temizler, kan şekerini düzenler, vücuda kuvvet verir. Ayrıca iltihabı önlemeye yardımcıdır. Yapılan bilimsel çalışmalarda; kuzukulağı bitkisinin, zengin antikoksidan içeriği nedeniyle kanseri önlemede etkili olup, kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini büyük ölçüde durdurduğu ortaya konmuştur. Bunlara ek olarak, idrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Egzama, döküntü ve yaraların iyileşmesine destek sağlar” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir