Ana Sayfa » Haber Turu » Kahvaltı Deyip Geçmeyin, Sevdirin!

Kahvaltı Deyip Geçmeyin, Sevdirin!

sodexo

Çocukların Başarısını Etkiliyor

Sağlıklı ve dengeli beslenme çocukların fiziksel gelişimi için olduğu kadar zihinsel gelişimi için de önemli. Türkiye genelindeki birçok eğitim kurumunda “Sağlıklı Yaşam için Sağlıklı Beslenme” seminerleri de veren Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi’nin Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, “Genellikle çocuklar kahvaltı yapmaktan hoşlanmıyor. Ancak kahvaltı; günü daha zinde geçirme, gün boyu aktif olma ve daha iyi zihinsel performans göstererek okul başarısını artırma da oldukça önem taşıyor” dedi.

Ders zili yeni eğitim ve öğretim yılı için çalmaya hazırlanırken uzmanlar aileleri çocukların beslenme düzeni konusunda uyarıyor. Çocukların genellikle kahvaltı yapmaktan hoşlanmadığına dikkat çeken Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi’nin Uzman Diyetisyeni Sibel Mumcu, “Kahvaltı, çocukların hem güne zinde başlaması, hem de gün boyu zihinsel performanslarını koruyabilmesi için atlanmaması gereken bir öğündür” dedi. Kahvaltı yapmayan çocukların derslerde hem algı yeteneklerinin azaldığını hem de dikkat sürelerinin kısaldığını söyleyen Mumcu, “Kahvaltı yapmayan çocuklarda kan şekeri düşüklüğüne bağlı şikâyetler, halsizlik, baş dönmesi, bayılma hissi, terleme, baş ağrısı, bulantı, karın ağrısı sıkça gözlenir. Şikâyetler çocukların bir şeyler yemesi ile düzelse de maalesef öğrenme üzerindeki etkileri düzeltilemiyor” dedi.

Başarılı okul hayatı için düzenli kahvaltı şart!

Özellikle büyük şehirlerde çocukların okula gitmek için güne erken saatlerde başladığını ve uzun süre trafikte kaldığını söyleyen Mumcu, “Çocuklar çok erken saatte uyanmakta zorluk çekiyor ve uyandıktan hemen sonra da kahvaltı yapmak istemiyorlar. Eğer anne çalışıyorsa ikinci bir vakit problemi daha ortaya çıkıyor. Böyle olunca kahvaltı atlanan ya da önemsizce geçiştirilen bir öğün haline geliyor. Oysa kahvaltı günün ilk enerjisini almak ve zindelik kazanmak için çok önemli. Yeterli ve dengeli seçeneklerden oluşan bir kahvaltı; gün boyu süren faaliyetlerde ve derslerde; anlama, algılama, daha iyi problem çözme, hatırlama ve verimli şekilde çalışma becerisini gösterebilmek, daha iyi odaklanmak ve güçlü bir konsantrasyon için büyük önem taşıyor” dedi.

OKU ➤  Keçi Peynirli Bruschetta Tarifi

Sağlıklı bir gelecek için kahvaltıyı sevdirin!

Çocukların gelecekteki beslenme alışkanlıklarına yön vermek için okul çağının çok önemli olduğuna dikkat çeken Mumcu, “Okul çağı, çocuklar için geleceğe dönük birçok alışkanlığın kazanıldığı altın değerinde bir dönemdir. Bu nedenle bu yaşlarda düzenli kahvaltı yapma alışkanlığının kazandırılarak sevdirilmesi sağlıklı bir gelecek için çok önemli bir adımdır” dedi. Akşamdan yapılacak küçük hazırlıklarla hem vakit sorununu çözmenin, hem de çocuklara kahvaltıyı sevdirmenin mümkün olduğunu söyleyen Mumcu, önerilerini şu şekilde sıralıyor:

  • Tam buğday unu ile sağlıklı poğaçalar 

İçerdiği lif miktarıyla sağlık için vazgeçilmez besinlerden biri olan tam buğday unu ile yapacağınız az yağlı ev poğaçasını sabah ısıtarak, bir bardak ılık süt ve beyaz peynir eşliğinde sunabilirsiniz. Tam buğday ununda bulunan zengin lifler çocuğunuzun sindirimine yardımcı olurken, peynir ve süt ise ihtiyacı olan kalsiyumu sağlayacaktır.

  • Meyve, kuruyemiş ve pekmezle besleyici kekler!

Yine tam buğday unu kullanarak yapacağınız keklere ekleyeceğiniz meyve ve kuruyemişlerle keklerin besin değerini yükseltebilirsiniz. Şeker yerine bal ya da pekmezle tatlandırabileceğiniz keki yine ılık bir sütle sunabilirsiniz.

  • Tam tahıllı ekmekle doyurucu sandviçler

Kullanacağınız malzemeleri önceden hazırlayarak sabahları hızlıca sağlıklı sandviçler yapabilirsiniz. Şarküteri ürünlerinden uzak durarak, tam tahıllı ekmeğe; peynir, domates, kapya biber ve maydanoz koyarak doyurucu ve besleyici sandviçler hazırlayabilir, yine aynı malzemelerle yağsız ve sağlıklı tostlar yapabilirsiniz.

  • Yumurta ile protein zengini tabaklar 

Yumurta ve peynir gibi protein yönünden zengin olan besinler kan şekerini düzenleyerek yorgunluk ve açlık gibi duyguların önlenmesinde oldukça etkili. Ancak pek çok çocuk kokusu nedeniyle haşlanmış yumurtadan hoşlanmıyor. Oysa haşlanmış yumurtayı maydanoz ve dereotu gibi taze yeşilliklerle tatlandırabilir ya da sevdiği malzemelerden az yağlı omlet yaparak yumurtayı daha cazip hale getirebilirsiniz.

  • Kahvaltının vazgeçilmezi süt
OKU ➤  Çocukları Kahvaltı Ettirmeden Evden Çıkarmayın!

Besleyici değeri çok yüksek bir besin olan süt, tüm yaş grupları için gerekli olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasında kullanılacak en iyi kaynaklardan birisidir. Bu nedenle tüm bu kahvaltı seçeneklerinin yanında içecek olarak süt mutlaka olmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir