Ana Sayfa » Haber Turu » Güllüoğlu Süt, Üretime Başladı

Güllüoğlu Süt, Üretime Başladı

 


Geleneksel Türk baklavasının dünyadaki en büyük temsilcisi Baklavacı Güllüoğlu, Şanlıurfa’da kurduğu süt işleme tesisinin açılışını gerçekleştirdi. Tesis, günlük 35 ton üretim yapacak.               

Baklavacı Güllüoğlu’nun Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) ve AB İPA fonunun teşvik destekleriyle birlikte toplam 8 milyon TL’lik bir yatırımla Şanlıurfa’da kurduğu Güllüoğlu Süt ve Hayvancılık Entegre İşletme Tesisleri, 24 Nisan Perşembe günü gerçekleşen açılış töreniyle üretime başladı. Şanlıurfa 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 20 dönüm arazi üzerine kurulu olan tesisin açılışına Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in Yardımcısı Kutbettin Arzu, Şanlıurfa Valisi ve bürokratları katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Baklavacı Güllüoğlu ve Güllüoğlu Süt ve Hayvancılık Entegre İşletme Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Nejat Güllü, 143 yıldır baklavacılık yapan Güllüoğlu adıyla neden yeni bir sektörde yatırım gerçekleştirdiklerini şu sözlerle açıkladı:

“Baklavacı Güllüoğlu olarak, bize atalarımızdan kalan en değerli mirasımız olan dürüst ve kaliteli üretim anlayışımızla 143 yıldır Türkiye’de ve dünyada Türk baklavasını temsil etmekteyiz. Antep’te başlayan, İstanbul’da serpilen; ve bugün Arabistan’dan Avrupa’ya, ABD’deki 6 şubeden çok yakında Çin’e uzanacak olan bu serüvende kalite ve lezzet bizim için her zaman öncelikli düsturumuz olagelmiştir. Bu yüzden bu anlayış çerçevesinde Şanlıurfa’nın Güllüoğlu için önemi büyük. Çünkü Güllüoğlu baklavasının vazgeçilmezlerinden biri olan Urfa sadeyağı, eşine dünyada rastlanmayacak bir lezzet. Bu toprakların endemik bitkileriyle yetişen koyunlardan elde edilen süt, Urfa sadeyağını tadıyla ve kokusuyla eşsiz bir değer haline getiriyor.Baklavalarımızın haricinde,  başta tereyağlı peynirli su böreğimiz olmak üzere birçok ürünümüz Baklavamız kadar ünlü olmaya başlamıştır. İşte bu artan talebi karşılayabilmek için, Devletimizin sağladığı teşviklerden de yararlanarak bu güzel eseri kurma kararı aldık. Halkımıza en iyi lezzet ve en yüksek kaliteyi sunmak adına sürekli çalışan, inovasyonlar geliştiren bir firma olarak, bir süt işleme tesisinin tabelasında Güllüoğlu adının yer alması bizim için doğal ve olması gereken bir gelişmedir.”

OKU ➤  İtalya Ulusal Günü Resepsiyonu’nda Barilla’dan Akdeniz lezzetleri

Güllüoğlu Bir Hafta Sonra Çin’de

Güllü, açılış konuşmasında ayrıca Baklavacı Güllüoğlu olarak ABD, Almanya, Belçika, Hollanda ve Arabistan’ın ardından yurtdışında yeni bir şube açmak için rotayı Çin’e çevirdiklerini söyledi. Fizibilite çalışmaları için önümüzdeki hafta Çin’e gideceğini belirten Güllü, 2015’e kadar şube açılışını yapmayı hedeflediklerini de dile getirdi. Güllü, “Ürünlerimizde kullandığımız Urfa sadeyağını, tereyağı, peyniri ve yoğurdu kendimiz üreterek elde edeceğimiz yüksek kalite ve lezzetle artık kolaylıkla daha fazla ülkeye Güllüoğlu lezzetini tanıtacağız” dedi.

Kendi Yağını Kendisi Üretecek

Proje çalışmalarına 2 yıl önce başlanan ve 1 yılda tamamlanan tesis, yüksek kalite ve hijyen standartlarına uygun modern teknolojiler kullanılarak hazırlandı. 20 dönümlük arazi üzerine 3 bin metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösterecek olan Güllüoğlu
Süt ve Hayvancılık Entegre İşletme Tesisleri’nde kimya ve mikrobiyoloji laboratuarları gibi son ekipman ve donanımlar mevcut. 2 gıda mühendisiyle birlikte toplam 40 kişiye istihdam imkanı sağlayan tesisin günlük 35 ton süt işleme kapasitesi bulunuyor. Tesiste, Güllüoğlu adının kalite ve güvencesiyle Urfa sadeyağı, ayran, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri ve yöresel peynir çeşitlerinin üretimi gerçekleşecek.

Güllüoğlu, faaliyete başlayacak olan bu yeni tesisi ile, başta baklava olmak üzere çeşitli ürün gruplarında artık kendi ürettiği Urfa sadeyağı ve diğer hammaddeleri kullanacak. Marka kendi hammaddelerini karşılamanın yanı sıra, süt ürünlerini kurumsal ve perakende satışa da sunacak. Baklavacılıktaki kalite ve vizyonunu yeni bir sektöre taşıyan Güllüoğlu’nun süt ve süt ürünleri, bir yıllık vadede Türkiye genelindeki tüm market raflarında yurtdışı pazarında yerini alacak.

Hem endemik bitki örtüsü için, hem de bölgeye istihdam sağlamak amacıyla Şanlıurfa’ya 8 milyon TL’lik yatırım gerçekleştiren Güllüoğlu, 2014 sonuna kadar üretim hacmini günlük 50 ton kapasiteye ulaştırıp, çalışan sayısının toplamda 75 kişiye çıkarmayı planlanıyor.

OKU ➤  Light ürünlere talep artıyor pazar her yıl yüzde 25 büyüyor

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir