Ana Sayfa » Sağlık » Doğru Beslenme Ağrıları Azaltıyor

Doğru Beslenme Ağrıları Azaltıyor

beslenme-ağriOrtopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kadınlarda görülen kronik hastalıkların başında gelen bel-kas-eklem ağrılarını hafifletmenin yolunun doğru beslenme ve egzersizden geçtiğini söylüyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, kadınlarda kronikleşen kas-eklem ve bel ağrılarının önüne geçmenin yollarını açıklıyor. Çağatay Öztürk’e göre özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülen bel-kas ve eklem ağrıları yaşam kalitesini düşürebiliyor.

Genç kadınlarda görülen omurgada postür bozuklukları da sırt ağrılarına neden oluyor.

Sırt Ağrısı Şikayetleriyle Başlıyor

Ani hareketler, yanlış duruş-oturuş-yatma-eğilme pozisyonları, vücut sağlığına uygun olmayan mobilyaların yanı sıra ofis ortamında aynı pozisyonda uzun süre hareketsiz kalmak, omurga sağlığı için tehdit oluşturur. Özellikle masa başı çalışan kadınlarda görülen sırt ağrıları fıtıktan kamburluğa, omurga eğriliğinden boyunda kas kısalmasına kadar pek çok rahatsızlığın habercisi olabiliyor.

Doğru Beslenme Ve Spor Ağrıları Azaltıyor

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Çağatay Öztürk, omurgaya binen yükü ve olası şekil bozukluklarını önlemek için spor yapmanın en iyi çözümlerden olduğunu söylüyor. Bel ağrısı ve kilitlenmeyi gidermenin etkili yollarından biri olarak ise pilates yapmayı gösteriyor.

Vücudun doğru hızlandırılması, (posture) kasların eşit kullanımı ve yapılandırılması temel prensibi ile etkin sonuca ulaşmak için pilatesle birlikte yoga da fayda sağlayan sporlar arasında. Yapılan spor ile birlikte beslenmeye de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle D vitamini yönünden zengin gıdalarla beslenmek birçok kas ağrısının önüne geçiyor.

OKU ➤  RAMAZAN’DA KOLESTEROL SEVİYESİNİ DENGELEYEN 10 BESİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir