Ana Sayfa » Haber Turu » 12. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’ne Rekor Başvuru

12. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’ne Rekor Başvuru


12-15 Şubat 2014 tarihlerinde Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek olan 12. Uluslararası İstanbul Gastronomi Festivali’ne rekor başvuru yapıldı.
Türkiye ve dünyadan birçok usta şefin ulusal ve uluslar arası kategorilerde yarışacağı festival, ülkemizin en büyük gastronomi organizasyonu olma özelliğini taşıyor. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu ve Dünya Aşçılar Birliği(WACS)’nin birlikte organize ettiği festival her yıl Tüyap’ta gerçekleştiriyor. Türk gastronomi dünyasının dünya entegrasyonu noktasında en önemli organizasyon olan festival her yıl 400’ün üzerinde yabancı şefi ağırlıyor. Toplamda binin üzerinde şefin yarıştığı festivale başvuru süresi 31 Ocak itibari ile bitiyor. Şu anda Festivale yarışmacı sayısının üç katı başvuru yapıldı.

Bu yıl geçmiş yılların başvuru ve katılım rekoru kırıldı. Farklı coğrafyalardan 35 ülkenin 400’ün üzerinde şefle katılım sağladığı festival Avrupa ülkelerinden islami coğrafyalarda yer alan ülkelere kadar geniş bir dünya sentezi oluşturdu. Bu yıl uluslar arası yarışmalara katılan ülkeler; Avusturya, Bahreyn, Rusya, Brezilya, Bulgaristan, Yunanistan, Güney Kıbrıs, İran, Irak, İsrail, İtalya, Kuzey Kıbrıs, Kore, Kırgızistan, Malezya, Pakistan, Katar, Ukrayna, Amerika, İngiltere, Bosna Hersek, Cezayir, Belçika, Şili, Hindistan, Beyaz Rusya, Sırbistan, Hırvatistan, Romanya, Malta, Fransa, İspanya, İsveç. Ulusal yarışmalar için sadece öğrenci aşçılar kategorisi için 178 okuldan başvuru yapıldı. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu her okuldan sınırlı sayıda öğrenci başvurusu kabul ettiği halde yaklaşık 3200 öğrenci başvurusunu kabul edilemedi.

Festival General Entertainment and Media Üzerinden 3 Kıtadan Canlı Yayınla Dünya Gündemine Taşınacak , Planet Mutfak Tv ile Birlikte de Türkiye’de 4 Gün Boyunca Canlı Yayınlanacak.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu bu yıl yapılacak olan festivali General Entertainment and Media işbirliği ile 3 kıtada canlı olarak aktaracak.(Kuzey Amerika , Avrupa ve Afrika) Uluslar arası haber ajanslarının katılımı ile de tüm dünyaya taşınacak olan Festival sadece Türkiye’de değil dünyada gündem maddeleri arasına girecek. Ayrıca Türkiye’de tüm gastronomi dünyası için yarışma Planet Mutfak Tv’den canlı yayınlanacak.

OKU ➤  Tropicana’dan Bursa Şeftalisine Can Suyu

Gastronomi Markaları Festival İçin Yarışta

Gastronomi sektörünün öncü markaları bu yıl festivalle birlikte gerçekleşecek olan yeme içme fuarıyla tüm dünyanın karşısına çıkacak. Festivale sponsor olmak isteyen markalar yarış içinde. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu farklı kategorilerde özel etkinlikler planlıyor. Gastronomi markaları bu özel etkinlikler içinde yer alabilmek için kıyasıya bir rekabet içinde.

Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Başkan Y.Yalçın Manav konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu yıl 12.sini gerçekleştirecekleri festivali her yıl daha da büyüttüklerinin altını çizdi. Manav, “Yıllardır büyük gayretimiz noktasında bize destek olan tüm kişi ve kurumlara teşekkür ederiz. Bu yıl başarılarımıza bir yenisini daha eklemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yarışma katılımı ve sponsorluklarla ilgili gördüğümüz ilgiden oldukça memnunuz. Bu Türkiye’nin en büyük gastronomi organizasyonudur. Öğrencilerimizden ustalara kadar şeflerimiz ve sector temsilcilerimiz bu büyük şenliğin içinde olmak için bizleri mutlu edecek ölçüde taleplerini iletiyorlar. Yıllardır gayretlerimizle Türk Mutfağını Dünya Mutfağı ile entegre etmeyi başardık ve bunu başarmamızda ki en önemli kilometre taşı uluslar arası festivalimiz. Dünya Aşçılar Birliği (WACS) ile birlikte her yıl büyüterek yaptığımız festivalimizde bu yılda yeni etkinlik ve uygulamalar yapacağız. Çok yakında bütün hatları ile kamu oyu ile paylaşacağız. Gastronomi alanında dünyaya açılan kapımız olan festivalimize destek olan bizlerle bu konuda omuz omuza yürüyen tüm kişi ve kurumlara şimdiden teşekkür ederiz” dedi.

Tavsiye

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti

Zeytinyağından Sonra Sofralık Zeytin İhracatı da Artışa Geçti

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti Zeytinyağının ihracat rekorları kırdığı 2017/18 sezonunda, Zeytin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir