Ana Sayfa » Haber Turu » Yenigün Gıda Bir Asırdır Sofraları Tatlandırıyor

Yenigün Gıda Bir Asırdır Sofraları Tatlandırıyor


Önce yerel olarak Antalyalıların, son 20 yıldır da dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayanların ağız tadına hitap eden Yenigün Gıda, 100’üncü yaşını kutluyor. 1914 yılında kurulan Yenigün Gıda, bugün tam 41 çeşit farklı üründen reçel üretiyor ve başta Amerika olmak üzere 27 ülkeyi Antalya’nın geleneksel damak lezzetleriyle buluşturuyor.

Yenigün Gıda Sanayi, 1914 yılında tahin, helva ve akide şekeri imalatıyla başladığı üretim yolculuğuna reçel, pekmez, turşu, lokum ve aromalı toz içecek üretimini de ekleyerek, tüm dünyada geniş ürün yelpazesi ile sofraların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Yenigün Gıda Sanayi, Antalya’nın lezzetli tatlarını 100 yıldır hem Türkiye’deki hem de dünyadaki sofralara taşıyor. Yıllık 6 milyon 800 bin kilogram üretim gerçekleştiren Yenigün Gıda, 2014 yılını 16 milyon TL ciro ile kapatmayı ve 2015 yılında da 20 milyon TL ciroya ulaşmayı hedefliyor. Dünyanın birçok ülkesine ihracat gerçekleştiren Yenigün Gıda’nın 2014 yılı sonunda hedeflediği ihracat hacmi 1.5 milyon dolar. Yenigün Gıda, 2015 yılında ihracat hacmini 2.5 milyon dolara çıkaracak.

“100 yıllık aşk”

Kurulduğu günden bu yana gıda sektöründe emin adımlarla ilerlediklerini belirten Yenigün Gıda’nın 3’üncü kuşak temsilcisi ve Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Ruhi Alpagot,  “Türkiye’de 100 yılı aşkındır aktif olarak aynı sektörde hizmet veren firmaların sayısı son derece sınırlı. Yenigün Gıda olarak, gıda alanında başladığımız faaliyetimize bir asırdır devam etmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. 1914 yılından bu yana oluşan lezzet algısını ve tüketici memnuniyetini önemseyerek üretim gerçekleştiriyoruz. Çünkü biz işimizi 100 yıldır aşkla yapıyoruz” dedi.

“Yeni fabrika kuracağız”

Doğal, sağlıklı ve kaliteli ürünler ile kalıcı büyüme elde ettiklerine de dikkat çeken Mahmut Ruhi Alpagot, “Yenigün Gıda’nın ürünleri ilk zamanlar Antalya’da kulaktan kulağa anlatılarak tanıtıldı şimdilerde ise tüm dünya ürünlerimizi biliyor. Tek bir çatı altında ürettiğimiz ürün çeşitliliğimiz ile Türkiye’deki ilkler arasında yer alıyoruz. 41 farklı reçel çeşidimiz, 100 farklı lokum çeşidimiz, 15 farklı turşu çeşidimiz, pekmez çeşitlerimiz ve toz içecek çeşitlerimiz yurt içi ve yurt dışında bugüne kadar herkesin beğenisini kazandı. Klasik tatlarımızın yanı sıra yeni ürünlerimizle de sektörün büyümesinde aktif rol oynuyoruz Antalya’dan dünya sofralarına lezzetimizi ve kalitemizi taşıyoruz” diye konuştu. Alpagot, 2016 yılında da yeni bir fabrika yatırımı yapacaklarını söyledi.

OKU ➤  Bebekler, “Sürmeli” ile kalsiyum depoluyor

Amerikalılar Turunç reçelini seviyor

İlk ihracatını 1996 yılında gerçekleştiren Yenigün Gıda, bugün üretiminin yüzde 30’unu ihraç ediyor. Yenigün Gıda, Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, Portekiz, İsrail, Filistin, Dubai, Katar, Rusya, Amerika, Kanada, Avustralya, Malezya ve Gürcistan gibi birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Yenigün Gıda’nın en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülke olan Amerika, Antalya’ya özgü Turunç reçelini ilk sırada talep ediyor.  Keçiboynuzu ve Hurma pekmezi ise İsrail’den beğeni topluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir