Ana Sayfa » Haber Turu » Türkiye Genç Aşcı Yarışması, Özyeğin Üniversitesi’nde Yapıldı

Türkiye Genç Aşcı Yarışması, Özyeğin Üniversitesi’nde Yapıldı

le-cordonLe Cordon Bleu’nun ev sahipliğinde “Chaîne des Rôtisseurs Türkiye Genç Aşçı Yarışması 2015” gerçekleşti.

Genç Aşçı Yarışması’nın Türkiye ayağını Swissôtel Büyük Efes İzmir’den Tuğba Aktaş kazandı. İlk üçe, iki kadın aşçının girdiği yarışmada ikinciliği Four Seasons Sultanahmet’ ten Murat Yılmaz, üçüncülüğü ise Le Meridien İstanbul Etiler’ den Nalan Sezgin  aldı. Birinci olan Tuğba Aktaş, Budapeşte’de yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek.

Chaîne des Rôtisseurs Derneği’nin genç aşçılara, beceri ve uluslararası arenada sergileme fırsatı sunmak üzere 1977 yılından bu yana düzenlediği “Uluslararası Genç Aşçı Yarışması”nın Türkiye elemeleri 13 Mayıs Çarşamba günü Le Cordon Bleu ev sahipliğinde Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.

Bu yıl 19. su gerçekleşen Genç Aşçı Yarışması’nın Türkiye ayağında, 12 yetenekli genç aşçı zorlu bir mücadele verdiler ve yarışmayı Swissôtel Büyük Efes İzmir’den katılan Tuğba Aktaş kazandı. İkinciliği Four Seasons Sultanahmet’ ten Murat Yılmaz, üçüncülüğü ise Le Meridien İstanbul Etiler’ den Nalan Sezgin  aldı. İlk üçe, iki kadın aşçının girdiği yarışmada birinci olan Tuğba Aktaş, Eylül ayında Budapeşte’de yapılacak uluslararası yarışmada ülkemizi temsil edecek.

Chaîne des Rôtisseurs Derneği tarafından genç aşçıları teşvik etmek ve mutfak sanatları konusundaki deneyim ve yeteneklerini uluslararası rekabet ortamında paylaşmalarına olanak sunmak amacıyla gerçekleştirilen Genç Aşçı Yarışması, önde gelen mutfak sanatları kurumu Le Cordon Bleu’nün Özyeğin Üniversitesi’ndeki Mükemmellik Merkezi tesislerinde yapıldı.

Türkiye’nin önemli 5 yıldızlı otellerinde ve restoranlarında çalışmakta olan 27 yaşını aşmamış 12 genç yarışmacı, 13 Mayıs sabahından itibaren Le Cordon Bleu-Mükemmellik Merkezi’nde zorlu bir gastronomi maratonuna girdi. Yarışma, katılımcıların her birine içinde ne olduğunu bilmediği birer malzeme sepeti teslim edilmesiyle başladı. Yarışmacılar bu sepetin içinde bulunan malzemelerle giriş,  ana yemek ve tatlıdan oluşan dört kişilik bir mönüyü 30 dakika  içinde hazırlayıp, hazırladıkları mönüyü dört kişilik porsiyonlar halinde tasarlayarak  3,5 saat içinde sundu. Yarışmacıların toplam 4 saat içerisinde hazırlayıp sunduğu menüler, yarışma jürisi tarafından lezzet, sunum,  mutfak teknikleri, organizasyon becerileri, profesyonellik, hijyen ve zamanlama kriterlerine göre değerlendirilerek dereceye girenler belirlendi.

OKU ➤  2015 ‘Tüketici Ödülünü’ vermek için oylamaya başlayın!

Yarışmanın ödül töreninde konuşan Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam, bu yıl 19.su yapılan Türkiye elemelerinde tüm genç şeflerin çok iyi yarıştıklarını belirterek, “yarışma sadece kazananları belirlemek amacıyla yapılmıyor, genç aşçılar bu gibi yarışmalar aracılığıyla kendilerini ozyegin-universitesigeliştiriyorlar, diğer genç aşçılarla aynı ortamda bulunarak networking sağlıyorlar ve yetenekleriyle dünyaya açılma hedefleri için fırsat buluyorlar” dedi.

Le Cordon Bleu Master Şef’i Chef Gilles Company ise genç Türk şeflerin azimle çalıştıklarına, kendilerini geliştirmeye ve öğrenmeye açık olduklarına dikkat çekerek, “Bu tip yarışmaların genç şeflerimize çok şey kattığına ve mümkün olduğunca böyle organizasyonlara katılmaları gerektiğine inanıyorum. Hem kendileri gibi şeflerden öğrendikleri çok şey oluyor, hem de bu yolla uluslararası düzeyde de kendilerini gösterebilmek için iyi bir fırsat yakalayabiliyorlar” diye konuştu.

Yarışmaya Four Seasons Hotel Istanbul  Sultanahmet’ten Murat Yılmaz, Four Seasons Hotel Istanbul  – The Bosphorus’tan Alican Dadaylı, Le Meridien Istanbul Etiler’den Nalan Sezgin, Moevenpick Hotel Istanbul’ dan Burak Çetinkaya, Peperoncino- Ankara’dan Tuğcan Özbey, Regnum Caryo Golf & Spa Resort- Antalya’ dan Zübeyir Ekicibaşı, Swissotel Büyük Efes İzmir’ den Tuğba Aktaş, Divan Istanbul’dan Gürhan Sarıkaş, Ristorante Pizzeria Venedik, İzmir’den Burhan Dikencik, Çırağan Palace Kempinski İstanbul’ dan Sercan Urul, Kempinski Hotel the Dome Belek, Antalya’dan Sercan Cöndek ve Shangri-La Bosphorus İstanbul’ dan Serkan Akça olmak üzere 12 genç yarışmacı katıldı.

Chaîne Des Rotisseurs Türkiye Başkanı Mohamed Hammam’ın Yarışma Başkanlığı, Şef Erich Ruppen’in Jüri Başkanlığı yaptığı yarışmanın jürisinde Rutger Ganslandt, Maximillian Thomae, David Shipman, Ali Davut, Elif Denizci, Ali Ünal, Nicolas Cartier, İsmet Saz,  Güven Osma, Nihal Bursa, Jeff Hakko ve Yves Leon gibi sektörün tanınan isimleri yer aldı.

OKU ➤  2015 ‘Tüketici Ödülünü’ vermek için oylamaya başlayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir