Ana Sayfa » Haber Turu » Türk Kahvesi Arzum OKKA ile Dünyaya Açılıyor

Türk Kahvesi Arzum OKKA ile Dünyaya Açılıyor


Arzum Elektrikli Ev Aletleri, geleneksel tada uygun, bol köpüklü ve doğrudan fincana servis özelliğine sahip Arzum Okka’yı tanıttı. Türk kahvesinin 500 yıllık hikâyesini yeniden yorumlayan Arzum OKKA, bir veya iki fincan kahve seçeneğinin yanı sıra, közde Türk kahvesi keyfi için ‘yavaş pişirme’ ve kendi kendini temizleme özelliği ile kahve severlerin vazgeçilmezi olacak. 

Arzum OKKA, dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red-Dot Awards ödülünün de sahiplerinden biri oldu.

Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Türk kahvesini Arzum OKKA ile yeniden yorumluyor. Anadolu kültüründe sohbetiyle, geleneğiyle ve paylaşımlarıyla asırlardır önemli bir yer tutan, 500 yıllık hikâyesiyle hayatımızın her anına eşlik eden Türk kahvesi, Arzum ile farklı bir yolculuğa çıkıyor.

Geleneksel tada uygun, bol köpüklü ve doğrudan fincana servis özelliğiyle “Okka’lı bir Türk kahvesi deneyimi” yaşatan Arzum OKKA’nın tanıtım toplantısı İstanbul’da Four Seasons Hotel’de yapıldı. Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı’nın ev sahipliğini yaptığı toplantıya, şair-yazar- gazeteci ve araştırmacı Sunay Akın sohbetiyle eşlik etti.

Dünya kahve ile Türkler sayesinde tanıştı

Türk kahvesinin ilk olarak Türkler tarafından keşfedilen kahve hazırlama ve pişirme metodunun adı olduğunu ifade eden Kolbaşı, dünyanın kahve ile Türkler sayesinde tanıştığını da sözlerine ekledi. Avrupa’da uzun yıllar kahvenin Türk kahvesi olarak bu yöntemle hazırlanıp sunulduğunu kaydeden Murat Kolbaşı, Türk kahvesinin 500 yıllık tarihi ile tüm kahvelerin atası olduğunu vurguladı.

Dünyada ilk kahve makinesinin 1900’lü yıllarda üretilmeye başladığının altını çizen Murat Kolbaşı, buna paralel olarak dünyada kahve tüketiminin yıllar içinde yaygınlaşarak artış gösterdiğine değindi. Buna karşılık, tüm kahvelerin çıkış noktası ve atası konumunda olan Türk kahvesinin, 500 yıllık tarihine rağmen makineleşme sürecinin 2000’li yılların başında gerçekleşmesi sebebi ile bugüne kadar global anlamda hak ettiği yerlere gelemediğine dikkat çekti.

Kolbaşı ayrıca; Arzum OKKA Türk kahvesi makinesi ile Türk kahvesinin ideal kıvamını, lezzetini ve bol köpüğünü doğrudan fincana etme
yönetimini geliştirdiklerini ve bu mükemmel lezzeti tüm dünya insanı ile buluşturacaklarını ifade etti.

‘İlk elektrikli cezveyi de Arzum yaptı’

OKU ➤  Fındıklı Baklava Böreği

Elektrikli cezveyi ilk olarak Arzum’un 2003 yılında ürettiğine dikkat çeken Murat Kolbaşı, bu makineleşme ile paralel olarak yurtiçinde kahve tüketiminin de önemli ölçüde arttığını belirtti.  Arzum OKKA ile Türk kahve kültürünün dünyada yaygınlaşarak tüketiminin artırılmasını hedeflediklerini kaydeden Kolbaşı şunları söyledi: “Pek çok yenilikle insanlarımızın hayatını kolaylaştırdık. İlk elektrikli cezvemiz bu anlamıyla bir milattır. Ancak biz her zaman gelişime inanan bir şirket olarak mevcutla yetinmedik. Daha iyisini nasıl yapabiliriz onu araştırdık. Arzum OKKA Türk kahvesi makinesinin arkasında 4 yıllık bir emek ve çalışma var. Geldiğimiz nokta hepimizi mutlu ediyor. Çünkü Arzum OKKA ile artık kahve severler zamanlarını kahve hazırlamakla değil, okkalı bir kahve keyfi ve sevdikleriyle okkalı bir muhabbet için değerlendirebiliyor.”

Türk kahvesi UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirası seçildi

2013 yılında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen ve 155 ülke temsilcisinin katıldığı UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 8. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda ‘Türk Kahvesi Kültürü ve Geleneği’nin UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’ne alındığına dikkat çeken Kolbaşı, Arzum OKKA ile Türk kahvesini ve kültürünü dünyaya duyuracaklarını ifade etti.

‘Kültür mirasını geleceğe taşıyacağız’

Türk kültüründe kahvenin özel bir yeri ve anlamı olduğunu belirten Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, sarayın görkemli salonlarında başlayıp konaklara ve sonrasında halka yayılan kahvenin geleneklerimizde önemli bir yeri olduğunu hatırlattı. Dostlukların bir fincan kahve ile başladığına dikkat çeken Kolbaşı, “Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır. Çünkü kahvenin insan ilişkilerinin kurulmasında sembolik bir görevi var. İşte biz de Arzum OKKA ile bu geleneği yeni kuşaklara aktarma görevini üstlendik. Tadıyla, kültürüyle, sunumuyla kahve 500 yıldır hayatımızda ve biz önümüzdeki 500 yıl daha kültürümüzün önemli bir parçası olması ve bu kültürün dünyaya yayılması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

“Hayatınız ne kadar dolu olursa olsun, dostlarınızla sevdiklerinizle bir fincan kahve içecek kadar zaman oluşturmak mutluluktur” diyen Kolbaşı, “Bir kültür mirasını geleceğe taşımaktan mutluluk duyuyoruz” yorumunu yaptı.

Türkiye kahve ithalatında alt sıralarda

OKU ➤  Sıcak sohbetlerin mimarı “Weber-Stephen Smokey Joe” barbekü

Kahvenin petrolden sonra dünyada ticareti en çok yapılan ikinci emtia olduğunun altını çizen Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, dünyada kahve üretiminin son 65 yılda yüzde 200 oranında arttığını belirtti. 2013 yılı itibariyle, dünya genelinde 8,5 milyon ton kahve üretildiğine değinen Kolbaşı, üretilen kahvenin 6,5 milyon tonunun başta Amerika olmak üzere pek çok farklı ülkeye ithalatının gerçekleştiğini belirtti.

Kahve tüketimi açısından ilk beşte yer alan, dolayısı ile ithalatı en yüksek olan ülkeleri ise Kolbaşı şöyle sıraladı: Amerika (26 milyon adet 60 kg çuval), Almanya (21 milyon adet 60 kg çuval), İtalya (8 milyon adet 60 kg çuval), Fransa (7 milyon adet 60 kg çuval), Japonya (7 milyon adet 60 kg çuval).

“Tüm bu rakamlara baktığımızda nüfusu 80 milyonun üzerinde olan Türkiye’deki ithalat oranı ise 0,7 milyon çuvalla alt sıralarda yer alıyor” diye konuştu.

Dünyada Kahve Makinesi pazarı hızla büyüyor

Murat Kolbaşı, dünyadaki kahve makinelerine ilişkin şunları söyledi: “Dünya geneline baktığımızda geçtiğimiz yıl toplam 83 milyon kahve makinesi satışının yapıldığını görüyoruz. Bunların toplam değeri yaklaşık 8 milyar dolardır. 2018 yılında da toplam 10 milyar dolarlık 100 milyon adet kahve makinesi satılması bekleniyor. Dünya kahve makineleri pazar büyümesinin yüzde 80’ini beş ülke gerçekleştirecek. Bu ülkeler; ABD, Brezilya, Kanada, İngiltere ve Rusya.

Türkiye’de ise geçtiğimiz yıl yaklaşık 800.000 adet kahve makinesi satışı gerçekleşti ve bunun 750.000 adetlik kısmı Türk kahvesi hazırlamaya yönelik ürünlerden. Geçtiğimiz yıl Türk kahvesi makineleri adetsel olarak yüzde 24 ve cirosal olarak %35 oranında büyüme gösterdi. Biz bu büyümenin Arzum Okka ile daha da artacağına inanıyoruz. Çünkü tüketicilerden aldığımız geri bildirime göre Türk kahvesinin makineleşme sürecinde en büyük engellerden biri makine kahvesinin lezzetinden emin olamama. Arzum Okka ile bu bariyerin ortadan kalkacağına inanıyoruz.”


Türkiye’de kahve makinesinde gidecek çok yol var…

Elektrikli ev aletleri pazarında hane penetrasyonu en yüksek ürün grubu %95 ile ütüler. Yani 100 evin 95’inde bir adet ütü bulunuyor. Bunu yüzde 94 ile elektrikli süpürge takip ederken, saç kurutma makinesi oranı yüzde 84. Tost makineleri ve mutfak robotu hane penetrasyonları ise yüzde 62 ile başa baş giderken, elektrikli çay makinesi Türkiye’deki evlerin yüzde 24’ünde bulunuyor. Türk kahve makinesinin ise gidecek daha çok yolu var çünkü henüz evlerin sadece yüzde 11’inde bulunuyor.

OKU ➤  Sebzeli Çiğbörek

Arzum OKKA ile Türk kahve makinesi ihraç edilecek

2014 Şubat ayında Frankfurt’ta gerçekleşen Ambiente fuarına katılan Arzum OKKA’nın yurtdışı ihracat pazarlarına yönelik tanıtımlarının devam ettiğini söyleyen Murat Kolbaşı, Arzum OKKA’nın dünya pazarlarında hak ettiği yere geleceğini vurguladı: “Arzum OKKA ile her seferinde mükemmel ‘okkalı’ lezzeti, ideal kıvam ve bol köpüğü kahve severlerin Türkiye’de ve dünyada beğenisine sunuyoruz. Ürünümüz her yıl Şubat ayında Frankfurt’ta düzenlenen Ambiente Fuarı’nda büyük ilgi gördü. 2015 yılında Arzum OKKA ile Arzum markası olarak daha önce girmediğimiz ülke ve pazarlara girmeyi planlıyoruz.

Arzum OKKA’nın Almanya, Avusturalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, İsrail, Kıbrıs, Suudi Arabistan, Ürdün ve Yunanistan’da satışına başlıyoruz.

Arzum OKKA ile evde, közde pişirilmiş Türk kahvesi keyfi

Tasarımında, teknoloji ile geleneksel çizgilerin bir arada yer aldığı Arzum OKKA’da patente konu olan yeni teknolojiler kullanıldı. Yavaş pişirme seçeneği sayesinde közde pişirilmiş Türk kahvesi tadını yakalayarak tam bir kahve keyfi yaşatan Arzum OKKA, farklı fincan boyutlarına göre ayarlanabilen yapısıyla büyük – küçük kahve fincanı kullanımlarına da uygunluk gösteriyor. Otomatik olarak rakımı tespit ederek farklı yükseklik seviyelerindeki suyun kaynama derecesine göre kendini ayarlayabilen ürün, ‘Auto Boiling Altitude Detection’ teknolojisiyle kullanıcılarına büyük konfor ve ideal sıcaklıkta pişmiş okkalı bir deneyim sağlıyor.

Tasarım dünyasının Oscar’ı olarak gösterilen Red Dot Design 2014 ödülüne sahip olan Arzum OKKA’ya, bol köpüklü okkalı bir Türk kahvesi yapmak için kahve ve şekeri eklemek yeterli oluyor. Arzum OKKA, suyu otomatik olarak su haznesinden pişirme haznesine aktarırken, kahveyi pişirip, doğrudan fincanlara servis ediyor. Her pişirmede ideal lezzeti yakalayan ürün, pişirme işleminden sonra kendi kendini temizleyerek pratik bir kullanım sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir