Ana Sayfa » Haber Turu » Tetra Pak ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Geri Dönüşüm Eğitimi İçin Protokol İmzaladı

Tetra Pak ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Geri Dönüşüm Eğitimi İçin Protokol İmzaladı

tetraDünyanın gıda işleme ve paketleme çözümlerinde lider şirketi Tetra Pak’ın, 2004 yılında Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlattığı ve İstanbul Üniversitesi’nin bilimsel onayıyla devam ettirdiği, Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesi için Tetra Pak’la İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında protokol imzalandı. Protokol kapsamında Tetra Pak, İstanbul genelindeki okullarda öğrencilere ‘geri dönüşüm’ temalı Küçük Şeyler Doğayı Yeniler eğitimi verecek. Proje ile 2015 sonuna kadar 50 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.

Gıda işleme ve paketleme çözümlerinde dünya lideri Tetra Pak, sosyal sorumluluk çalışmalarında eğitim, gıda güvenliği ve çevre konularına öncelik veriyor. Bu amaçla 2004’ten bugüne ülke çapında yaklaşık 1.150.000 ilköğretim öğrencisine çevre konusunda eğitimler verilen ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesi 2015 yılında da devam edecek. Projenin yürütülebilmesi için İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Tetra Pak arasında protokol yenilendi. Protokol sonucunda 2015 yılı içerisinde Istanbul’da 50 bin öğrenciye ulaşılacak.

Protokol imza töreni, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Temel Eğitim Şube Müdürü Timur Tuğrul, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat Çalışkan ve Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay Yılmaz’ın katılımıyla İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında gerçekleştirildi.

Tetra Pak’ın, sosyal sorumluluk çalışmalarında, eğitim, gıda güvenliği ve çevre konularına öncelik veren projelerde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün paydaşı olmaya devam ettiğini kaydeden İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, “Küçük Şeyler Doğayı Yeniler Projesinin paydaşı olmaktan son derece mutluyuz. Projenin içeriği aslında projenin adıyla doğru orantılı olarak minik yüreklerin küçük çabalarının birleşerek tasarruf, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bir farkındalık oluşturma amacı taşımakta. Proje içeriğinde yer alan animasyon karakterleri çocuklarımızın hayal dünyasına yönelik çizgi kahramanlar olduğu için, çocuklarımızın projeye olan ilgisinin hep süreceğine, proyeji sahipleneceklerine ve alması gereken mesajları, bilgileri güle oynaya öğreneceklerine inanıyorum. Çünkü insan sevdiği, gönül verdiği, kendisini eğlendiren ve mutlu eden etkinlikleri severek yapar ve alışkanlık haline getirir. Bu yönüyle projeyi ayrıca önemsiyoruz. Bu etkinlikler ve animasyonlar sayesinde çocuklarımıza verilmesi gereken mesajları ve bilgileri örtük öğrenmeyle öğreteceğimizi düşünüyorum” dedi.

OKU ➤  Közde Patlıcanlı Zeytinyağlı Enginar

“Bana balık verme balık tutmayı öğret” sözünü hatırlatan Yıldız, “Projede öğrencilerin aktif olarak katılacağı eğitimlerin yer almasının projenin hedefine ulaşmasında etkili olacağını düşünüyoruz” diye konuştu. Yıldız, “Proje paydaşımızın daha önceki yıllarda projeyi uygularken öğrencilerimizden, öğretmenlerimizden, okul idarecilerimizden gelen önerileri dikkate alarak eğitim içeriğini güncellemesi proje paydaşımızın samimiyetini ve sosyal yönünü görmemizi sağlıyor. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak şahsım adına, öğrencilerimiz adına proje paydaşımız Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat ÇAlışkan’a, Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Çevre Müdürü Umay Yılmaz’a onların nezdinde projede emek verecek herkese, İl Milli Eğitim Temel Eğitim Şube Müdürüm Timur Tuğral’a ve ekibine, projenin başarıya ulaşmasını sağlayacak okul idarecilerime ve geleceğin mimarları değerli öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Projenin çocuklarımıza, İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyorum’’ dedi.

2004 yılından bu yana sürdürdükleri proje kapsamında bugüne kadar 1.150.000 öğrenciye ulaştıklarını ve geri dönüşüm eğitimi verdiklerini ifade eden Tetra Pak Türkiye ve Kafkaslar Genel Müdürü Nejat Çalışkan ise, “Geçtiğimiz yıllarda eğitim etkinliğimizin içeriğini günümüzün modern gelişmeleri ışığında yeniledik. Eğitimlerimizi öğrenciler açısından öğrenmeyi kolaylaştırıcı, etkileşimli ve interaktif bir hale getirdik. Küçük Şeyler Doğayı Yeniler projemizle, öğrencilere içecek kartonu ambalajlarının geri dönüşümlü olduğunu vurgulayarak, 3 istasyondan oluşan kitimiz ile “geri dönüşüm deneyimi” yaşatıyoruz. Böylelikle geri dönüşmesi için ambalaj atıklarını diğer atıklardan ayrı biriktirmeleri alışkanlığını kazandırmayı hedefliyor ve küçük çaba ve dokunuşlarla doğanın nasıl korunabileceğini göstermek istiyoruz” diye konuştu.

Tüm içeriği Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin desteğiyle hazırlanan eğitimlerde ilköğretim öğrencilerine doğal kaynakların tasarruflu kullanımının önemi anlatılırken, yenilenebilir kaynakların önemine de vurgu yapılıyor. Öğrenciler, çevreye ve geri dönüşümle ilgili konuları, konusunda uzman öğretmenlerinin anlatımıyla dinlerken proje için oluşturulan iki sevimli arı karakteri Kaşif ve Yaprak onlara eşlik ediyor. Geri dönüşüm temalı animasyon filmlerinin ardından, öğrenciler okullarda kurulan 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm setleri ile geri dönüşüm işlemini uygulamalı olarak deneyimleme fırsatı buluyorlar.

OKU ➤  Paul Sağlıklı Yaşamaya Davet Ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir