Ana Sayfa » Haber Turu » SÜGAV 2. Beslenme Ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı

SÜGAV 2. Beslenme Ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi İçin Geri Sayım Başladı


Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı’nın İstanbul Swissotel’de düzenleyeceği 2. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi, alanının önde gelen bilim insanlarının katılımıyla gerçekleşecek. Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı Prof .Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in de bir sunum yapacağı zirvede beslenme ve sağlıklı yaşam arasındaki ilişki tartışılıyor olacak.

Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı (SÜGAV)’ın ev sahipliğinde 7 Mayıs 2014 Çarşamba günü Swissotel’de gerçekleşecek zirvede; beslenme ve sağlıklı yaşam konularında yapılan araştırmalar, toplumun bilgilendirilmesi ve meselelerin tespiti ve çözüm önerileri üzerinde durulacak.

Zirvenin ilk bölümünde Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Prof. Dr. James Blundell ve Prof. Dr. Ronald Maughan görüşlerini paylaşacak. Sağlıklı bir yaşam için beslenmenin rolü, beslenmede psikolojik faktörler ve fiziksel aktivitenin oynadığı role ilişkin uluslararası camiada yapılan son dönem çalışmalar sunumlar eşliğinde paylaşılıyor olacak.

Zirvenin ikinci bölümünde, sunucu Jülide Ateş moderatörlüğünde gerçekleştirilecek “Sağlıklı Beslenmek Ama Nasıl? ” başlıklı panelin konukları ise alanının önde gelen profesörlerinin yanı sıra, spor ve beslenme konularındaki tecrübelerini aktarmak üzere Fenerbahçe’nin yıldız oyuncusu Dirk Kuyt olacak.

Katılımcılarla İlgili Bilgiler:

Prof. Gökhan Hotamışlıgil/ Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı, Amerika Birleşik Devletleri

Prof. Dr. Gökhan S. Hotamışlıgil, obeziteyle diyabeti bağlayan ilk moleküler yollar ile bunlarla bağlantılı hastalıkların inflamatuar kaynağının tespiti gibi çok önemli hastalıkların altında yatan kilit önemdeki çeşitli mekanizmaların keşfi dahil olmak üzere, bilim dünyasında yeni ufuklar açan pek çok araştırmaya katkıda bulunmuştur. Harvard Üniversitesi’nde Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölüm Başkanı olan Prof. Hotamışlıgil’in araştırmaları, özellikle obezite, diyabet ve kalp hastalıkları gibi kompleks hastalıkların genetik temeline odaklanmaktadır.  Dünya çapında alanında lider olarak tanınmaktadır.

Prof. Ron Maughan/ Loughborough Üniversitesi, İngiltere

OKU ➤  Sebze ve Meyvelerin Suyunu Yeni Philips Viva Serisi ile Sıkın

Prof. Ron Maughan, 2002 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi Tıp Komisyonu tarafından kurulan Sporda Beslenme grubunun başkanıdır. UK Sport, UK Athletics, İngiltere Futbol Federasyonu, FIFA, İrlanda Spor Konseyi ve daha pek çok spor kurumuna danışmanlık yapmaktadır. İngiltere Aberdeen Üniversitesi’nden fizyoloji dalında lisans ve PhD diplomasına sahip olan Prof. Maughan,  2006-07 yıllarında, Sporda İnsan Geliştirme Teknolojileri incelemesiyle görevlendirilmiş olan Avam Kamarası Komisyonunda danışman olarak görev yapmıştır.

Prof. John Edward Blundell /Leeds Üniversitesi, İngiltere

İştah kontrolü, enerji dengeleme ve fiziksel faaliyet alanında 16.000’den fazla çalışması olan Profesör John Blundell, beslenme konusunda en çok alıntılanan araştırmacılardan biridir.

1980’lerde, günümüzde hala bu alanda referans noktası olan ‘doyum basamakları’ adlı iştahın fizyolojik uyarılarını ortaya koyan ilişkiyi keşfetmiştir.  Doyum basamakları, yiyecek tüketiminden kaynaklanan psikolojik ve fizyolojik uyarıcıların, söz konusu yiyeceğin iştah hissi ve beslenme şekli üzerindeki etkisini gösteren bir diyagramdır.

Tavsiye

Mini Kruvasan

Çay saatinizi renklendirecek tarifler

Çay saatinizi renklendirecek tarifler Polat Renaissance Hotel Yeşilköy’ün Pasta Şefi Ercan Yıldız, mutfakta sizi asla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir