Ana Sayfa » Haber Turu » Soğuk Algınlığı Mevsimi Başladı, Yapılması Gerekenler‏

Soğuk Algınlığı Mevsimi Başladı, Yapılması Gerekenler‏

soguk-alginligi

Soğuk Algınlığı Mevsimi Başladı, Yapılması Gerekenler‏

Soğuyan havalarla birlikte soğuk algınlığı şikayetleri de başladı. Uzmanlar, soğuk algınlığından korunma yollarını anlatıyor. 
 
 Havaların soğumaya başlamasıyla birlikte soğuk algınlığı şikayetleri de artıyor. Boğazda kuruluk, yanma ve hapşırma ile başlayan soğuk algınlığı, bur üst solunum yolları rahatsızlığı. Soğuk algınlığından korunmak için özellikle beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktör Dr. Barış Mutluer, soğuk algınlığı ile ilgili bilinmesi gerekenleri aktardı.
Özellikle mevsim geçişi dönemlerinde sayıca artan, soğuk algınlığının genellikle bir hafta veya en fazla on gün içinde, basit tedavi yöntemleri ile geçebileceğini söyleyen Mutluer, “Ancak dikkatli olunmazsa, hastalık ilerleyebilir ve bunun sonucunda sinüzit, orta kulak iltihabı ve zatürree gibi ağır tablolara neden olabilir” dedi.
Soğuk algınlığından korunmak için nelere dikkat edilmeli; 
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirin. Bunun için meyve sebze ağırlıklı beslenin, fazla et tüketmeyin.
 • Özellikle hasta olacağınızı düşündüğünüz dönemlerde bol bol C vitamini alın
 • Düzenli olarak egzersiz yapın
 • Hava nemlendiricileri kullanın 
 • Odayı aşırı ısıtmayın, düzenli olarak havalandırın.
 • Kalabalık ortamlarda, kapalı mekanlarda bulunmamaya özen gösterin 
 • Dışarıdan geldiğinizde ellerinizi sabunla yıkayın ve bunu çocuklarınızın da alışkanlık haline getirmesini sağlayın 
 • Çok kalın veya ince giysiler giymeyin
 • Uyku düzeninize dikkat edin
 • Stres altındaki insanlar hastalanmaya daha elverişlidir. Meditasyon yapın, kendinize zaman ayırın.
 • Sigara içmeyin
Tüm bu önerilere dikkat edilmesine rağmen hasta olan kişiler için tedavi yöntemlerini sıralayan Medline Acil Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Direktör Dr. Barış Mutluer, uyarılarda da bulundu;
■ Soğuk algınlığı tedavisinde dikkat edilecek en önemli husus, kendi kendine zarar vermemektir. Birçok kişi, gerek olmadığı halde bir sürü ilaç kullanır ve bunların farklı yan etkileri vardır. 
■ İnsan vücudu hastalıklarla savaş halinde iken fazla miktarda enerji sarf eder. Bu nedenle, iyileşmede istirahat önemlidir.
■ Burundaki tıkanıklığı gideren veya hafifleten ilaçlar, soğuk algınlığı belirtilerinin geçici olarak iyileşmesine neden olabilirler. Ancak bunların hastalıktan korunma veya hastalığın iyileşmesinde bir yararları bulunmaz. Aynı zamanda gelişigüzel kullanılan ilaçlar; sersemlik, baş dönmesi uykusuzluk ve midede rahatsızlık da yapabilir.
■ Günde 8 bardak sıvı içilmesi hastanın solunum yollarının kurumasını önler. Bu sıvı; meyve suyu, çorba ya da ıhlamur ve adaçayı gibi bitkilerden yapılmış içeceklerle de alınabilir.
■ Hastalar; kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içecekler tüketmemelidir.
■ Sigara içmemeli hatta sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir