Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı beslenmenin sırrı; Süt ürünleri ve tam tahıllı ürünler

Sağlıklı beslenmenin sırrı; Süt ürünleri ve tam tahıllı ürünler

sutGeçtiğimiz aylarda İspanya’da düzenlenen dünyanın en saygın beslenme kongrelerinden olan  ICN2013 (Uluslararası Beslenme Kongresi)’nde sunulan araştırma sonuçları ve bildiriler sağlıklı beslenme konusunda iki önemli noktayı bir kez daha vurguladı.

Bunların ilki; süt ürünleri, kilo kontrolünde ve kronik hastalıklara yakalanma riskinin azalmasında çok önemli rol oynuyor. İkincisi ise, tam tahıllı ürünler sağlıklı beslenmede kilit bir unsur olma özelliğinin yanısıra önemli kronik hastalıkların, şişmanlığın ve obezitenin önlenmesinde çok ciddi bir işlev üstleniyor.

Süt ve süt ürünlerinin iştah kontrolündeki rolü

Yapılan araştırmalara göre, sağlıklı beslenenler iştah kontrolüne yardımcı olacak şekilde ideal kaloriyi aşmadan vücutları için gerekli olan enerjiyi sağlayabiliyorlar. Bu dengeyi sunan ürünlerin başında da süt ve süt ürünleri geliyor. Kalsiyum ve doymayı sağlayan proteinler sayesinde süt ürünleri, açlık oluşturmadan kilo vermede yardımcı oluyor.

Çeşitli klinik araştırmalar tarafından da desteklenen süt ürünleri-kilo dengesi bulgularına göre örneğin içinde lif ve protein bulunan yoğurtlu ürünler iştah kontrolüne çok yardımcı oluyor. Bütün çalışmalar yeterli miktarda süt ve süt ürünü tüketmenin sağlıklı bir kemik yapısına, kilonun korunmasına ve sağlıklı bir metabolizmaya büyük katkısı oldugunu gösteriyor. Öğünlere eklenen yağsız süt ya da yoğurt günü daha az kalori alarak geçirmenizi sağlıyor.

Tam tahıllı ürünler yağlanmayı önlüyor

ICN 2013’te öne çıkan bir diğer konu da tam tahıllı ürünlerin sağlıklı beslenmedeki rolü oldu. Araştırmalar, günlük beslenme planlarına tam tahıllı ürünleri dahil edenlerin önemli kronik hastalıklardan, şişmanlıktan ve obeziteden korunduklarını ortaya koyuyor. Farklı ülkelerden çeşitli araştırmacıların gerçekleştirdikleri çalışmaların tümü tam tahıllı ürünlerin kilonun korunması ve yağlanmanın önlenmesi  konusunda yarar sağladığını gösteriyor. Tam tahıllı ürünleri fazla tüketenler ile az tüketenler ya da tam tahıl yerine işlenmiş ürün tüketenler arasındaki karşılaştırmalı araştırmaların tümünün tam tahıllı ürünler lehine sonuç verdiği ve vücut yağlarının daha düşük oranlarda olduğu görülüyor. Yapılan son klinik çalışmalar tam tahılların viseral adipozite yani organlar çevresindeki yağlanmanın önüne geçmeye de yardımcı olduğunu gösteriyor.

OKU ➤  Nestlé, Lezzetten Ödün Vermeden Kiloyu Korumanın Yöntemini Açıkladı

Her iki gıdayı birarada almayı sağlayan tam tahıllı kahvaltılık gevrekler sağlıklı beslenmede önemli bir rol oynuyor. Lezzetten ödün vermeden form kazanmak ve  formlarını korumak isteyenlere sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı seçeneği sunuyor.

Vücudun ihtiyacı olan besin öğelerini almasına ve dengeli beslenmeye yardımcı olan tam tahıllı kahvaltılık gevrekler kalsiyum ve vitamin içeriğinin yanısıra tam bir lif kaynağı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir