Ana Sayfa » Haber Turu » Polinas’tan Ambalaja 100 Milyon Liralık Yatırım

Polinas’tan Ambalaja 100 Milyon Liralık Yatırım


Türkiye’nin ilk gıda ambalaj filmi üreticisi olan Polinas, son iki yıldaki üçüncü ambalaj yatırımının temelini atıyor. 50 bin tonluk yeni BOPP hattı yatırımı ile Polinas, dünyanın en büyük ambalaj şirketleri arasındaki yerini sağlamlaştıracak. Şirket bu yatırımla Avrupa’da lider olmayı, dünyada ise ilk 5 firma arasına girmeyi hedefliyor.

2011 yılında Avrupa’nın önemli ambalaj filmi üreticilerinden İtalyan Nuroll SpA’yı bünyesine katan Polinas, yatırımlarının ilk bölümüne geçtiğimiz yıl 90 Milyon liraya kurulan 30 bin ton kapasiteli BOPET tesisi ile start verdi. İkinci bölümünü ise, yine Manisa Organize Sanayi’de bu yıl başlatacak olan Polinas; bu sayede son 2 yılda gıda ambalajına 190 milyon liralık yatırım yapmış olacak.

Türkiye’nin ilk gıda ambalaj filmi (BOPP/Çift Yönde Gerdirilmiş Polipropilen) üreticisi olarak 1982 yılında Manisa’da kurulan Polinas, yeni yatırımıyla büyümesini sürdürüyor. Gıda ambalajında kullanılan BOPP ve CPP filmde sadece Türkiye’nin değil, Avrupa ve dünyanın önde gelen üreticilerinden olan Polinas, 100 milyon liralık bir yatırım için düğmeye bastı.

İki yıl önce İtalya’nın bir numaralı BOPET film üreticisi Nuroll SpA’yı satın alan Polinas, ambalaj sanayiinin önemli oyuncularından biri haline geldi. Geçtiğimiz yıl Türk mühendislerinin çabası ile 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan 30 bin ton kapasiteli son teknoloji BOPET film hattını üretime açan Polinas, bu yatırımı ile esnek ambalaj sektöründe entegre bir tedarikçi konumuna yükseldi. Polinas, bu yıl da Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 milyon liraya kuracağı yeni BOPP hattı ile, son iki yılda gıda ambalajı alanına 190 milyon liralık yatırım yapmış oldu. Yeni yatırım ile Polinas, Avrupa pazarında rekabet gücünü artırarak, cirosunu 800 Milyon TL seviyesine çıkarmayı planlıyor.

Polinas Genel Müdürü Merih Ceyhan, Polinas’ın lider olduğu Türkiye’nin gıda ambalaj filmi pazarı hakkında bilgi verirken, toplam BOPP ve BOPET tüketiminin 150 bin tonu aştığını, bunun 750 milyon TL’lik bir büyüklüğü ifade ettiğini vurguladı.

OKU ➤  Diyetisyenler Wasa lezzetleriyle buluştu

Polinas’ın ürünlerinin tüm dünyada ağırlıklı olarak gıda ve gıda dışı ambalajlamalarda da tercih edildiğini vurgulayan Ceyhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörlerdeki ulusal ve uluslararası birçok firmaya hizmet veriyoruz. Manisa’da 6 BOPP, 2 CPP ve 1 BOPET hattı, İtalya’da ise 2 BOPET hattı ile gıda ambalajında ihtiyaç duyulacak geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. BOPP, BOPET filmler, CPP ve MOPP filmler, metalize filmler, kaplı filmler, bariyer filmler, açma şeritleri, holografik filmler ve güvenlik hologramı gibi 100’ün üzerinde çeşit ürün üretiyoruz. 2003 yılında Avrupa’nın tek çatı altında en büyük kapasitesine ulaştık. 5 kıtada; aralarında Fransa, İspanya, İngiltere, Arjantin ve Amerika‘nın da bulunduğu 65’ten fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Yeni yatırım ile birlikte Avrupa pazarında rekabet gücünü artırıp, ihracat oranını yüzde 50’lerin üzerine çıkarmayı hedefliyor, istihdamı da yüzde 15 oranında arttırmayı öngörüyoruz.”

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir