Ana Sayfa » Haber Turu » Pınar, Rusya’ya Süt Ve Süt Ürünleri Satacak

Pınar, Rusya’ya Süt Ve Süt Ürünleri Satacak


AB’nin ekonomik yaptırımlarına gıda ambargosuyla karşılık veren Rusya, süt ve süt ürünleri ihtiyacını Türkiye’den karşılama kararı aldı.

ABD ve AB’nin, Ukrayna krizi bağlamında oynadığı rol nedeniyle Rusya’ya karşı devreye soktuğu ekonomik içerikli yaptırımlara ‘gıda ambargosu’ ile karşılık veren Rusya, süt ve süt ürünleri ithalatında rotayı Türkiye’ye çevirdi.

7 Ağustos’tan bu yana AB, ABD, Norveç, Kanada ve Avustralya’dan meyve, sebze, et, balık ve süt ürünleri alımını bir yıllığına durduran ülke, Türkiye’deki süt üreticileri nezdinde yaptığı incelemeler neticesinde, Türkiye’den üç markaya ihracat onayı verdi. 40’tan fazla ülkeye ürünlerini ihraç eden Pınar da ihracat onayı alan üç markadan birisi oldu.

Rusya’nın yıllık süt ve süt ürünleri ithalatı 4,1 milyar dolar

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş şunları söyledi: “Türkiye’de süt üretimi
verilen desteklerin de etkisiyle 18 milyon tonu aştı ve ülkemiz süt üretiminde dünyanın önde gelen süt üreticilerinden birisi haline geldi. Sektörün sağlıklı büyümesi için iç talebin yanı sıra ihracatın da artması gerekiyordu. Geçen sene Bakanlığımızın destekleriyle AB ülkelerine ihracat yapma imkanının sağlanması sektör için önemli bir gelişme olmuştu. Bugün de Rusya’ya ihracat kapısının açılmasından büyük mutluluk duyuyoruz. Rusya’nın yıllık süt ve süt ürünleri ithalatı yaklaşık 4.1 milyar dolar ve bu ithalatın 1.4 milyar dolarını AB ülkelerinden gerçekleştiriyor. Uzun süredir stratejik olarak potansiyel gördüğümüz ve etüd ettiğimiz bu pazardan pay alacak olmaktan dolayı, Türkiye süt üreticileri ve ülke ekonomisi adına son derece mutluyuz. Pınar Süt olarak dünya ve Avrupa Birliği standartlarına uygun üretim gerçekleştiriyor ve 40’ı aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra, Rusya’da da bağlantılarımızı oluşturmayı planlıyoruz.”

OKU ➤  Ramazan sofralarının vazgeçilmezi Akel Davul Fırın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir