Ana Sayfa » Sağlık » Laza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı
Laza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı

Laza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı

LAZA ÇALIŞANLARI DOĞRU NEFESLE ARTIK DAHA SAĞLIKLI

Günümüzde plazalarda, yoğun bir şekilde çalışan birçok çalışan aniden yaşanan sıkılma, daralma, kalp atışlarında hızlanma, el ve ayaklarda uyuşma gibi sorunlar ile karşılaşabiliyor. Bu sorunların yanlış nefes alışkanlıklarından kaynaklandığının altını çizen Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet; “Doğru nefes alışkanlıklarıyla bu sorunlar kolaylıkla çözülebilir” dedi.
Yoğun iş yaşamı, çalışanların gününün büyük bir bölümünün iş yerlerinde geçirmesine sebep oluyor. Birçok çalışan güneş görmeyen, temiz hava almayan plazalardaki çalışma ortamlarının hastalıkları tetiklediğini düşünüyor. Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, “İnsanlar; kötü, gergin, stresli hissetmelerinin, konsantrasyon eksikliklerinin, hastalıklarının sebebinin çok çalışmak, iş yoğunluğu, stres olduğunu düşünüyor.  Oysa çok yanılıyor, kötü hissetmelerinin sebebi sadece o anki nefes alış şekilleri olabilir. Bu değişmedikçe duyguları da değişmez” dedi.
Aniden yaşanan sıkılma, daralma, kalp atışlarında hızlanma, el ve ayaklarda uyuşma gibi birçok sıkıntılı sonucun disfonksiyonel nefes alışkanlıkları sebebiyle olabileceğinin altını çizen Karamehmet, doğru nefes alışkanlıklarıyla bu sorunların kolaylıkla çözülebileceğini belirtti. Karamehmet, “Bir kişi nefesinde disfonksiyonel alışkanlık potansiyeli olduğunu fark ettiğinde veya bunun semptomlarını gördüğünde (baş dönmesi, gerginlik, odaklanamama, terleme, heyecan, uyuşma vb.) öncelikle Nefes Koçluğu Federasyonu’na bağlı bir nefes koçuna başvurmalı ve nefesini analiz ettirmelidir. Sonrasında davranış biçimi olarak öğrendiği yanlış bir nefes alışkanlığı varsa bunu değiştirip, yeni bir alışkanlık edinmelidir” dedi.
Laza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı

“Sorunun çözümü nefeste!”

Nefesin bir davranış biçimi olduğunun altını çizen Karamehmet şunları söyledi; “Çocukluğumuzda öğrendiğimiz alışkanlıklar sonrasında erişkin olduğumuzda farkında bile olmadan yanlış nefes alışkanlıklarını sürdürüyoruz. Bunlar bitcoin bahis siteleri fizyolojimizde, kendiliğinden oluşan durumlar. Bu otomatik davranış biçimini değiştirmediğimiz müddetçe de bu semptomları yaşamaya devam ediyoruz” diye konuştu. Nefes Koçluğu Federasyonu olarak çözümü nefeste gördüklerini belirten Karamehmet, “Nefes bir beyin sapı refleksidir, nefesinize karışmanız veya nefesinizle ilgili bir şey yapmanız gerekmez. Nefes üzerine yapılan her müdahale hastalık getirir. Nefes Koçları olarak bizler tam da bu alanda çalışıyoruz. Nefesteki müdahaleyi bularak bunu ortadan kaldırıyoruz. Öğrenilmiş yanlış nefes alışkanlıklarını davranış bilimleri ilkelerine göre analiz ederek koçluk çalışmaları ile yeni ve yararlı hale getiriyoruz. Solunum fizyolojisi ve solunum kimyasını dengede tutan nefes alışkanlıkları öğrenmenizi sağlıyoruz” dedi.

Laza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir