Ana Sayfa » Tarifler » Hamur İşi Tarifleri » Kavılca Unlu Ekmek
Kavılca Unlu Ekmek

Kavılca Unlu Ekmek

Kavılca Unlu Ekmek

(1 Adet)

Fırın Isısı: 240 Derece

 

Malzemeler

600 gram kavlıca unu

450 ml. su

250 ml. likit miya (Biga Başlangıç hamuru karışımı)

1 tatlı kaşığı tuz

1 kahve fincanı su

Biga İçin:

300 ml. su

150 gram kavlıca unu

2 gram kuru aktif maya

Başlangıç Hamuru İçin:

70 ml su

70 gram un

14 gram kuru aktif maya

Döküm tencere

Kavılca Unlu Ekmek

 

Hazırlanışı

Biga malzemesini karıştırıp üzerini bir bezle örterek, ılık bir yerde 12 saat dinlendirin.

Başlangıç hamurunu hazırlayın ve ılık bir yerde 4 saat dinlendirin. Sürenin sonunda baloncuklar yükselmişse biga ile karıştırın.

Hamur malzemesini tuz ve bir kahve fincanı su hariç yoğurun. İçine likit mayanın 250 ml’sini ekleyip, 5 dakika daha yoğurun ve üzerin kapatıp üç katı olana kadar ılık bir yerde yaklaşık 2 saat bekletin.

 

Tuzu suyla karıştırın ve mayalanan hamura döküp, hamuru dört kez katlayın (bunu yaparken elleriniz ıslak olmalı). Bu işlemi bir –iki saat arayla dört kez tekrarlayın.

Katlama işlemi bitince hamuru un serptiğiniz tezgaha alın. Elinizle düzeltip bir ucundan içeriye doğru rulo yaparak sarın ve hamurun katlama yeri altta kalacak şekilde toplayın. Mayalama kabına hamuru ters çevirerek koyun. Üzerini örtün ve en az 2 saat mayalandırın.

Demir tencereyi fırında ısıtıp dikkatle fırından alın. Mayalanan hamuru ters çevirerek tencereye aktarın. Hamurun üzerine bir kesik atın ve kapağını kapatıp 20 dakika pişirin. Fırın ısısını 200 dereceye düşürün, kapağını alın ve 30 dakika daha pişirip fırından alın. 5 dakika sonra tencereden çıkarıp, tel ızgarada soğutun.

Biga: İtalyanların kullandığı bir tekniktir. Un ve su eşit miktarda karıştırılır ve 20 saat oda sıcaklığında bekletilir. İçinde tuz olmaması önemlidir. Böylece hamur mayayla buluştuğunda güçlü bir tepki verir ve lezzeti artar.

OKU ➤  Acılı Ekmek Üstü Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir