Ana Sayfa » Haber Turu » Kahve’de Adil Ticaret Dönemi Simon Lévelt ile Başladı

Kahve’de Adil Ticaret Dönemi Simon Lévelt ile Başladı


Fairtrade ( Adil Ticaret) kavramı ve adil ticaret sertifikası gelişmekte olan ülkelerde çiftçilerin hak edişlerinin garantilendiği, çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirildiğini gösteren bir sertifikadır.

Fairtrade’in (adil ticaret) stratejik amacı güçsüz kalmış üretici ve işçilerle çalışarak, onların ekonomik açıdan kendi kendilerine yeterli hale gelmelerine yardımcı olmaktır. Aynı zamanda uluslararası ticarette daha büyük bir rol oynamalarını hedeflediği gibi kendi organizasyonları içinde de daha fazla pay sahibi olmalarını sağlamayı amaçlar. Fairtrade (adil ticaret) logolu ürünler tercih edildiğinde, gelişmekte olan ülkelerdeki çiftçilerin çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine ve doğanın korunmasına bir fiil destek olunmaktadır.

2008’de Fairtrade sertifikalı satışlar dünya çapında yaklaşık 4.08 milyon doları bulmuş ve bir önceki yıla göre %22 artış göstermiştir. Haziran 2008 de Uluslar arası  Uluslararası Adil Ticaret Tescil Kurumu (Fair Trade Labelling Organizations International – FLO) yaklaşık 7.5 milyon üretici ve ailelerinin adil ticaret uygulamalarıyla finanse edilmiş altyapı, teknik destek ve toplumsal kalkınma projelerinden faydalandığını hesaplamıştır. Fairtrade –Adil Ticaret- sisteminin kurucu öncüsü Simon Lévelt kahve firmasıdır.

Simon Lévelt 1817 yılından beri büyük bir tutku ve aşkla kahve ve çay üreten butik bir aile şirketidir. Simon Lévelt ilk organik kahve sertifikasını alan firmadır. Organik tarım ile siz en kaliteli ve aromalı ürünü elde edersiniz. Kahve yetişirken etrafındaki her şeyin kokusunu ve aromasını bünyesine çeker. Kahve tarlalarının etrafında yetiştirilen diğer mahsullerinde iyi kalite kahve elde etmek için önemi büyüktür. Simon Lévelt iyi kalite, premium lezzet ve aroma elde edebilmek için henüz organik sertifikasyon sistemi yokken organik üretime geçmiştir. Bu sebeple de ilk organik sertifikayı alan firma olmuştur.

 

 

OKU ➤  Fesleğen Soslu Ekmek

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir