Ana Sayfa » Sağlık » İftardan Sonra Maden Suyu İçilmeli

İftardan Sonra Maden Suyu İçilmeli

maden-suyuUzmanlar özellikle yaz aylarında vücudun mineral dengesini korumak ve gün içerisinde kaybedilen sıvı miktarı ile birlikte mineralleri de geri kazanmak için iftardan sonra çay kahve yerine maden suyu içmenin önemli olduğunu vurguluyor.

Maden suyu, oruç tutanların sindirim sistemi fonksiyonlarını destekleme ve dengelemesi nedeniyle önemli bir rol oynuyor. Beypazarı Doğal Maden Suyu uzman doktor ve gıda mühendisleri özellikle oruç tutanlara bol sıvı tüketiminin yanında mutlaka maden suyu da tüketmeleri öneriyor. Çünkü maden suyu, terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybını desteklerken, gün boyu boş kalan ve dinlenen midenin iftar sonrası yorulmasını önleyip rahatlamasına da yardımcı oluyor.

Ramazan’da Su Ve Mineral Kaybının İlacı: “Maden Suyu”

İç Hastalıkları Uzman Doktor Emel Bayrak: “Ramazan ayının yaz mevsimine gelmesi ve sıcaklarla birleşmesi nedeniyle artacak su gereksinimini karşılamada ve terlemeyle vücuttan atılan su ve mineral kaybına karşı maden suyu içilmesi sağlık için çok önemli. Sahur ve iftarda maden suyu içmek, içeriğindeki zengin mineral değerleri ve doğallığı ile içecek olarak kesinlikle iyi bir seçim olacaktır. Sahurda içilen maden suyu gün boyu ihtiyaç duyulan su ve mineral miktarını birlikte sağlar, sindirimi kolaylaştırıcı etkisiyle iftar sonrasında da içilebilir. İftardan sonra sürekli çay veya kahve içmek yerine maden suyu tüketiminin tercih edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca, İftar sofralarınız için hazırladığınız ayran veya meyve suyu gibi içecekleri su yerine maden suyu kullanarak hazırlarsanız hem farklı lezzetler yakalamış hem de vücudunuza daha fazla mineral almış olursunuz.” dedi.

Besinlerin Yararlı Olabilmesi İçin Minerale İhtiyacı Var

Hücrelerin sağlıklı olabilmeleri ve fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için minerallere ihtiyaçları olduğunun altını önemle çizen Uzman Doktor Emel Bayrak” Vitaminler gibi mineraller de vücudun enerji üretme, büyüme ve iyileşme gibi fonksiyonlarını gerçekleştirmesine yardımcı olurlar. Zira tüm enzim aktiviteleri mineral gerektirir. Yani vitamin ve diğer besinlerin vücuda yararlı olabilmesi için de minerallere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca maden suyunun içeriğinde bulunan demir, hastalıklara karşı direnci artırır, yorgunluğu azaltır ve kanın kırmızı hücrelerinin oksijenlenmesini sağlar. Yine içindeki kalsiyum da kemik ve dişlerin oluşmasında, sağlıklı olmasında son derece faydalı.” açıklamasında bulundu.

OKU ➤  Armut Kompostosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir