Ana Sayfa » Haber Turu » Ege otları şifa deposu

Ege otları şifa deposu

Ege otları şifa deposu

Diyetisyen Fatma Baysal, Ege Bölgesi’nde yetişen C vitamini, magnezyum, çinko gibi vitamin ve minerallerce yüksek değerlere sahip otların birçok rahatsızlığa iyi geldiğini ifade etti.

Ege otları şifa deposu

Ege Bölgesinde yetişen ve yenilen birçok ot çeşidinin bulunduğunu söyleyen Medicalpark İzmir Hastanesi Diyetisyeni Fatma Baysal, ilkbahar aylarının bu otların en bol, en taze ve en lezzetli olduğu dönem olduğunu belirterek, “Sarmaşık, ebegümeci, ısırgan, hindiba, şevketi bostan, gelincik, labada, kuş otu, sinirotu, radika, deniz börülcesi, kuşkonmaz, arapsaçı, turp otu, hardal otu, yabani kuşkonmaz gibi birçok ot türü Ege Bölgesi’nde dağlardan ve tarlalardan toplanıyor. Genel olarak baktığımızda Ege otlarında C vitamini, magnezyum, çinko gibi vitamin ve minerallerin zengin, antioksidan içeriklerinin yüksek, idrar söktürücü ve sindirime yardımcı özelliklerinin güçlü olduğunu görüyoruz. Hemen yanı başımızda kendiliğinden ve hiçbir uğraş gerektirmeden yetişen bu otlar kesinlikle tavsiye edilmektedir” diye konuştu.

Ege otları şifa deposu

“Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam, tıbbi bilimlerin üzerinde çalıştığı belki de en önemli konulardan biri” diyen Diyetisyen Fatma Baysal, “Hücre yaşlanmasını belirleyen etmenin, kromozomlarımızın telomer adı verilen kuyruklarının uzunluğu olduğu düşünülüyor. Yani bu telomerler uzadıkça hücrelerimiz daha geç yaşlanıyor. Yapılan çalışmalar da telomer uzunluğunun beslenme ile doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor. Özellikle Akdeniz diyeti ile beslenen bireylerde bu telomerlerin daha uzun olduğu görülmüştür” ifadelerini kullandı.

Baysal, Ege Bölgesi’nde bolca tüketilen ve lezzetleriyle öne çıkan bazı bitkiler ve özellikleri şöyle sıraları:
“Radika; Besleyici değeri yüksek bir ot olan radika vücuda güç ve zindelik verir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürücü özelliği bulunur.

Ege otları şifa deposu

Şevket-i bostan; Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitkidir. Hazmı kolaylaştırır, bağırsakları çalıştırır, idrar söktürücüdür. Safra salınımını arttırıcı ve iştah açıcı etkisi vardır.

OKU ➤  Naneli Ananaslı Smoothie

Şevket-i bostan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir