Ana Sayfa » Haber Turu » Doğanay’ın Yeni Buluşu İçecek Sektörünü Sarsacak

Doğanay’ın Yeni Buluşu İçecek Sektörünü Sarsacak


Kanser, obezite, mide ve bağırsak problemlerinden ruhsal rahatsızlıklara kadar birçok hastalığın kökeninde yeme- içme alışkanlıklarımız yatıyor. Küçük yaşlardan itibaren tüketilen gazlı- koruyuculu içeceklerin vücudumuza verdiği zararlar o kadar gözle görülür hale geldi ki, konuyla alakalı tüm dünyada önlemler alınmaya başlandı.

Türkiye’de ise şalgam suyu pazarının yüzde 95’ine sahip Doğanay Gıda, sağlıklı ürün üretme çalışmalarına yeni bir teknolojik buluşla hız kazandırıyor. Alman ileri teknoloji cam devi SCHOTT ilaç sanayiinde küçük cam şişelerin iç yüzeyinin pürüzsüzleştirilmesini sağlamak amacıyla yeni bir cam kaplama teknolojisi geliştirdi. Dünyanın en gelişmiş teknolojisine sahip üretim hattı makinelerini yapan Alman KHS de bu teknolojiyi içecek sektörüne adapte ederek hafif ve kolay şekillendirilen pet şişelerin içini cam ile kaplayarak tüketicilerin ürünleri plastik malzeme yerine sağlıklı camdan içmeleri konusunda adım attı. İlk olarak içeriğinden renklendirici ve koruyucuyu çıkardığı limonatasını Campet şişe ile birleştiren ve tamamen Türk mühendislerin geliştirmiş olduğu üretim teknolojisi ile son noktayı koyan Doğanay Gıda, Türkiye içecek sektörüne kazandırdığı yeni teknolojisini gerçekleştirdiği basın toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Sağlıklı beslenme trendinin hız kazandığı günümüzde Doğanay Gıda, ürün ve üretim alanlarında Türkiye içecek sektöründe çığır açacak yeniliklere imza attı. Yepyeni bir ambalaj, tamamen Türk mühendislerin geliştirdiği bir üretim tekniği ve renklendiricisi ve koruyucusu olmayan limonata üretimi ile başta anneler olmak üzere, sağlığına özen gösteren Türk halkına önemli yenilikler sunuyor. 8 Temmuz Salı günü bu yeniliklerin duyurulduğu ve moderatörlüğünü ünlü oyuncu ve sunucu Şehnaz Özkaya’nın yaptığı basın toplantısına başta Rafet DOĞANAY olmak üzere, Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Üyeleri ile işbirliği yaptığı KHS firmasından Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Johann Grabenweger, KHS Plasmax firması Genel Müdürü Bernd Kempa, KHS Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölgesi Satış Direktörü ve Başkan Yardmcısı Markus Auinger ve KHS Türkiye Genel Müdürü Vedat Güler katıldı.

OKU ➤  Domates Soslu Kuzu Tandır

Koruyucu Lezzeti de Sağlığı da Bozar

Basın toplantısında Alman Teknoloji Devi KHS ile işbirliğinden, Campet’i neden seçtiklerinden ve limonatasından bahseden Doğanay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Rafet DOĞANAY şu açıklamalarda bulundu: “Doğanay olarak Campet teknolojisini baştan beri takip ediyoruz. Bu teknolojiyi kullanan diğer ürünlerde incelemeler yaptık. Campet’in Türk halkının ve dünyanın gerçekten hak ettiği teknolojik gelişme olduğu kanısına vardık. Dünya içecek sektörünün yöneldiği trendlere, tüketim alışkanlıklarına, son kullanıcımızın tercihlerine bakınca Campet bizim için kaçınılmaz hale geldi. Gümrüklerden dahi geçişi oldukça kolaylaştıran Amerikan FDA ile Avrupa Birliği’nin yönlendirdiği denetim kuruluşu TNO enstitüsünün raporlarına da sahip olan Campet’te sunulan tüm içecekleri güvenle çocuklarınıza içirebilirsiniz.

Ayrıca biz dolum esnasında da farklı bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Ürünümüz Campet’e “Aseptik Dolum Yöntemi” ile dolduruluyor. “Aseptik Dolum Yöntemi”nde ortam tamamen hijyenik ortamda ürünün ambalajı ile temas eden her yüzeydeki bakteriler ürün dolmadan etkisiz hale getirilerek temizleniyor. Şu anda Campet’e sadece limonatamızı koyuyoruz ancak yakın zamanda başta şalgam suyu olmak üzere ürettiğimiz diğer ürünlerimizi de “Aseptik Dolum Yöntemi” ile Campet’e dolduracağız.

Biz limonatamızı bir Türk mühendisliği başarısı olan ve Dünyada sadece bizde olan bir inovatif hattan geçiriyoruz. Dünyada eşi benzeri olmayan, uzay çağına uygun bu makine sistemi ile Alman harikası hatları beraber çalıştırarak üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Limonatamızda asla koruyucu kullanmıyoruz. Piyasadaki bazı limonatalarda da koruyucu olmayabilir ancak koruyucu olmayan o ürünler, yüksek sıcaklıkta pastörize edilmek durumundadır. Yüksek sıcaklıkta pastörize edilen bir ürünün içerisindeki besleyici değerler zarar görür ve lezzet tamamıyla değişir. Oysa biz, yukarıda bahsettiğim bize özel üretim hattı ile, insan sağlığına zararlı koruyucu kullanmadan üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ürünümüzü son tüketim tarihine kadar besleyici özelliğini koruyarak ve en önemlisi ilk günkü lezzetini bozmadan vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz.”

OKU ➤  Dana Rulado

KHS’den ilk konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Johann Grebenweger şunları KHS Kimdir’e dair şunları aktardı: “Ben burada tarihi bir an yaşadığımızı belirtmek istiyorum. Şirketimizin içecek endüstrisinde 145 yıldan uzun hikayesi var. Bir ürün test edin ki bu ürün çevre dostu olsun, biz bu teknoloji sayesinde karlı bir rol oynamak istiyoruz. Müşteri ve tüketici için karlı olmasını istiyoruz. 140 yıldan fazla süredir öncü olduk. Dünya çapında teknoloji kullandık. Biz müşteriyi iyi anlıyoruz. Uzun vadeli anlaşmalarla, birinci doga2sınıf teknoloji ile rakiplerimizden daha hızlı büyümek istiyoruz. Teknoloji ve serviste tek seçenek olmak istiyoruz.”

KHS Avrupa, Ortadoğu, Afrika Bölgesi Satış Direktörü ve Başkan Yardmcısı Markus Auinger Doğanay Campet teknolojisi ve aseptik dolum ile ilgili; “Campet teknolojisini üretirken amacımız ürünü daha dayanıklı ve tadını etkilemeyen bir şişeye koymaktı. Enerji sarfiyatı düşük, hijyenik olarak standartlara uygun bir tesis kurulması gerekiyordu. Biz bunu Doğanay’a sunduk. Doğanay bu teknolojiyi kullanma vizyonuna sahipti. Bizim Doğanay limonatada uyguladığımız aseptik dolum teknolojisi en üst noktadır. Zor ama maliyeti düşük ve güvenlidir. Bu teknolojide diğerlerinden farklı olarak şişe dolumdan önce sterilize ediliyor, ürün kısa (3-4 sn) ısıtılıp soğutularak şişeye dolduruluyor. Isı ve katkı maddesinden kaynaklanan tat bozulması olmuyor. Bu teknolojiyi Türkiye’ye Doğanay getirdi.” Dedi.

Geliştirdikleri üretim hattından bahseden ve Campet teknolojisinin faydalarını anlatan KHS Plasmax GmbH şirketinin Genel Müdürü Bernd KEMPA; “Campet sağlık anlamında çok ileri bir teknoloji. İlaç sanayinde benzer şekilde kullanılan bu yöntem, ürünün pet ve hava ile temasını engelliyor. Şişenin içindeki camın kalınlığı sadece 0,0001 mm (1 mikron) olması sebebiyle ağırlığa çok düşük etkisi oluyor ve taşıma esnasında tüketicilere büyük kolaylık sağlıyor. Campetimiz cam kadar sağlıklı, pet kadar hafif…Türkiye’de içecek sektöründe, aslında son derece sağlıklı olan cam şişeler için şöyle bir handikap var; Cam şişeler farklı fabrikadan geliyor, nakliye ve bekleme esnasında toz topluyor. Bu toz yıkama esnasında tamamen temizlenemiyor. Oysa campet bizim tesislerimizde, aseptik ortamda, dolumdan saniyeler önce üretiliyor ve dolduruluyor. Bundan dolayı camdan dahi hijyenik bir ürün. Ayrıca kırılıp yaralanmalara sebebiyet vermesi söz konusu değil. Campet konusunda en önemli detaylardan biri şu: Pet şişenin özellikle güneşte kalması gibi durumlarda sağlığa zararlı etkileri hatta kanser riski yıllardır tartışılıyor. Ancak Campet’te pet ile ürün arasına cam bariyer konulduğundan olası zararlar engellenmiş oluyor…”dedi.

OKU ➤  Lor Peyniri Ye, Hastalıklardan Korun

Son olarak Doğanay’a Dünya’da tek olan bir teknoloji sunan Gıda Mühendisi Bülent Şengül ise şu açıklamalarda bulundu: “Bütün konuşmalar campet ve dolumuyla ilgiliydi. Bizim çalışmalarımız ise dolumdan önceki aşamaları içeriyor. Bizim çalışmalarımız maksimum seviyede korumayla ilgili prosesleri içeriyor. Bunu sadece limonata değil, diğer içeceklerimizde de kullanacağız. Aslında yüksek maliyetli işler, maksat ürünü en iyi seviyede koruyarak, içine koruyucu koymaya fırsat bırakmamak. Bu büyük maliyetlere rağmen bize Doğanay Gıda’ya teşekkür ederiz.

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir