Ana Sayfa » Sağlık » Diyabette Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin

Diyabette Kan Şekerini Dengeleyen 10 Özel Besin

elmaDiyabet, insülin salınımı veya insülün etkisinin yetersizliği sonucu kan şekerinin artmasıyla kendini gösteriyor ve ömür boyu sürüyor. Bu nedenle diyabette kan şekerini normale yakın tutmanın yolu beslenme alışkanlıklarından geçiyor.

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden beslenme ve diyet uzmanı Hayriye Arıkan, posalı besinler olan ‘elma, kuşkonmaz, kuru baklagiller, brokoli, balık, yağlı tohumlar, portakal, soya fasulyesi, keten tohumu ve tarçın’ın kan şekerini normal düzeyde seyretmesine yardımcı olacağını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün çağın salgını olarak tarif ettiği diyabet, dünyada milyonlarca insanı tehdit ediyor. Diyabetin yol açtığı büyük ve küçük damar komplikasyonlarını önleyerek yaşam kalitesini ve yaşam süresini uzatmak için kan şekerini dengede tutmak gerekiyor.

Bu yiyecek ve içeceklerden uzak durun

Esteworld Plastik Cerrahi Hastaneleri’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayriye Arıkan,  glisemik indeksi yüksek olan yiyeceklerin kan şekerini yükselteceğini ifade ederek, “Şeker ve şekerlemeler, reçel, marmelat, pekmez, bal, çikolata, dondurma, helva, hazır meyva suları, şekerli kurabiyeler, pasta ve tatlılar, kurutulmuş meyveler ve meşrubatlar gibi yiyecek ve içeceklerin içerisindeki şekerler vücudunuzda hızlı bir şekilde glikoza çevrilerek kana geçerler ve kan şekerinizde ani yükselmeler olur” dedi.

Hayriye Arıkan; Şekeri dengede tutmak için pirinç pilavı, makarna ve börekten uzak durulması ve tuzun azaltılması gerektiğini vurgulayarak, beyaz ekmek, patates, muz, kavun, üzüm ve havucun da kan şekerini hızla yükselteceğini belirtti.

Fazla tüketilen meyvenin kan şekerinde oynamalara neden olacağına dikkat çeken Arıkan, meyvenin proteinli besinlerden (Süt, yoğurt, peynir) biri ile birlikte tüketilmesine özen gösterilmesini bu şekilde kan şekerinin normal düzeyde seyretmesinin sağlanabileceğini kaydetti.

Şeker kontrol çayı

Arıkan,  şekeri kontrol altında tutmaya yardımcı olan çay tarifi de verdi. Şekerini dengede tutmak isteyenler: 1 litre sıcak suda 2 adet çubuk tarçın, 2 poşet zeytin yaprağı çayı, 1 parça zerdeçal, 1 parça zencefil, 2 karanfil, 3 yemek kaşığı kuru yaban mersinini 5 dakika demledikten sonra süzüp içebilirler.

OKU ➤  Pepsi, hayallerinizi gerçekleştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir