Ana Sayfa » Sağlık » Diş dostu besin: Peynir

Diş dostu besin: Peynir

sutPeynirin ağız ve diş sağlığı üzerindeki önemine değinen Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, diş yapımında önemli rolü olan fosfordan zengin peynirin ağız ve dişler için tükürükten sonra gelen doğal bir koruyucu olduğuna dikkat çekti. Garipağaoğlu, “Peynir,  beyaz incilerinizi asit erozyonuna karşı korur” dedi.

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’nda kalsiyum deposu olan peynirin ağız ve diş sağlığı üzerine etkisine dikkat çekti.

Peynirin asit erozyonuna karşı dişleri koruduğunu belirten Garipağaoğlu, peynirin tükürük akışını uyardığını ve ağız içi asit ortamının oluşmasını engellediğini dile getirdi. Şekerli besin yendikten sonra peynir tüketilmesi durumunda ağız içindeki asitin nötralize olduğunu böylelikle de diş çürümesinin önlendiğini ifade eden Garipağaoğlu, “Peynirin sadece asidin zararlı etkisini azaltmakla kalmadığı, aynı zamanda yemekler sırasında yıpranabilen diş minesinin tamirine de yardımcı olduğu bildirilmektedir. Peynir sütün proteininin renginin enzimi ile çökeltilmesi sonucu oluşan bir besindir. Çökelti protein (kazein) ve kalsiyumdan zengindir. Karbonhidrat içermez. Peynir ayrıca diş yapımında önemli rolü olan fosfordan da zengindir. İşte tüm bu içeriği ile ağız ve dişler için tükürükten sonra gelen doğal bir koruyucudur. Peynir beyaz incilerinizi asit erozyonuna karşı korur” görüşünü kaydetti.

Beslenme ile ağız ve diş sağlığı arasında çift yönlü bir ilişki bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu,  bu konuda da şunları söyledi:“Ağız içindeki ve dişlerdeki sorunlar, beslenme işlevini bozarak yetersiz beslenmeye neden olabildiği gibi yetersiz, dengesiz ya da kötü beslenme de ağız içinde sorunlara neden olabilmekte, dişlere zarar verebilmektedir. Ağız içindeki ve tükürük bezindeki hücreler bakterilere karşı koruyucu peptidler (protein parçacıkları) üretirler. Bu nedenle tükürük, bakteri plağı tarafından oluşturulan asite karşı doğal bir savunma mekanizması olarak bilinir. Son yıllarda ağız ve diş sağlığı ile besinler ve beslenme alışkanlıkları arasındaki ilişkinin incelendiği pek çok bilimsel çalışma yapılmış, yapılmaya da devam etmektedir. İnsanlar ve hayvanlar üzerinde yapılan bu çalışmaların sonucunda, ağız ve diş sağlığı açısından peynirin tüm besinler arasında en koruyucu olduğu bildirilmiştir.”

OKU ➤  Vücudun kaybettiği enerjiyi Selva Buğday Ruşeymi ile geri kazanın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir