Ana Sayfa » Haber Turu » Azerbaycan’da Türk lezzetlerine büyük ilgi

Azerbaycan’da Türk lezzetlerine büyük ilgi


Tarihi Sultanahmet Köftecisi Mehmet Tezçakın, kardeş ülke Azerbaycan’da  Türk mutfağının ünlü markalarına yoğun talep olduğunu, doğru ortaklarla yapılan işbirliğinin mutlaka kazandırdığını söyledi.

Mehmet Seracettin Efendi’nin 1920 yılında temelini attığı, bugün bir dünya markası haline gelen Tarihi Sultanahmet Köftecisi, Bakü’deki ikinci şubesini, kentin modern alışveriş merkezlerinden biri olan Metropark AVM’de açtı.

Seçkin bir davetli topluluğunun katılımıyla gerçekleşen, Azerbaycan basınının da ilgi gösterdiği  Metropark AVM şubesinin açılışında bir de ilk yaşandı. Sultanahmet Köftecisi’nin 4. nesil temsilcilerinden Mert Tezçakın, ilk şube açılışını Metropark’ta yaptı. Dükkanın açılış kurdelesini Metropark şube ortaklarından Anar Zeynolov ile Mert Tezçakın birlikte kesti.

Bakü’deki ilk şubesini mayıs sonunda Fransa Büyükelçiliği’nin karşısındaki binada açan Sultanahmet Köftecisi’nin yönetim kurulu başkanı Mehmet Tezçakın, yoğun talep dolayısıyla 5 ay gibi kısa sürede ikinci şubeyi açtıklarını anlattı.

“Azerbaycan’da Türk mutfağının ünlü markalarına çok yoğun talep var” diyen Tezçakın, şöyle devam etti: “Azerbaycan master franchise işbirlikçimiz Babylon Group, çok başarılı bir işletmecilik örneği sergiledi.

Bu sayede dükkanımız kısa sürede devlet adamlarının, bürokratların, sanatçıların ve sporcuların öncelikle tercih ettikleri mekanlar arasında yer aldı. Köftelerimizin baharatsız oluşu, lezzeti, sunumu, hijyenikliği ve rahat görünüşlü dükkan konsepti Azeri kardeşlerimizin beğenisini kazandı. Ramazan’da tıpkı Sultanahmet’teki merkez dükkanımızda olduğu gibi iftar saatinde kapısında kuyruklar oluştu. Metropark şubemizde de insanlar oturacak yer bulmakta zorlanıyorlar.”

Azerbaycan’da doğru ortakla yapılan işbirliğinin mutlaka kazandırdığının altını çizen Tezçakın, “Azerbaycan, diğer Türk Cumhuriyetleri ve Rusya’da yapılacak yatırımlar için köprü olarak da kullanılmalı. Biz de öyle yapacağız. Babylon Grup ile Kazakistan’dan başlayarak tüm Türk cumhuriyetlerinde, Gürcistan Batum’da ve Rusya’da dükkanlar açacağız. Ayrıca, gıda sektöründe personel eğitimi, dondurulmuş ürün gibi alanlarda da işbirliği yapacağız. Ayrıca Bakü’de 3. şube açılışı için çalışmalara da şimdiden başladık.” diye konuştu.

OKU ➤  Muratbey, dünya markası olma yolunda

Türkiye’nin en kapsamlı Osmanlı kağıt paraları koleksiyonuna da sahip olan Tezçakın, Azerbaycan’daki dükkanlarda koleksiyonunu sergilemeyi de planladığını sözlerine ekledi.

 

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir Yorum

 1. Sultanahmet Köftecisi dürüst fiyatlarla dürüst yiyecek hizmeti veren bir yer, özel bir duraktır.
  İstanbul’da bir sürü Sultanahmet Köftecisi var ancak en otantik ve en eski olanı bu Sultanahmet Köftecisi.
  Tüm taklitlerine rağmen popülerliğini korumakla kalmayıp yurt içinde ve yurt dışında açtığı şubelerle dünya markası olma yolunda devam ediyor.
  Yıllardır kalitesinden ödün vermeyen mekânda artık klasikleşmiş köfte, piyaz ve irmik helvası üçlüsünün yanında farklı bir şeyler yemek isteyenler için de kuzu şiş, pilav ve salata gibi alternatifler de bulunuyor.
  Tüm binaya yayılan mekânın yıllardır değişmeyen ama bakımlı dekorasyonu, mermer masaları ve gıcırdayan merdivenleri mekânın Otantikliğini artırıyor.
  Buraya hakiki köfte lezzetini arayan İstanbullular dışında, turistler de sıkça uğruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir