Ana Sayfa » Sağlık » Dengeli Beslen, Harekete Geç

Dengeli Beslen, Harekete Geç

pilicTürkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç & İSMEK işbirliği ile geleceğin sağlıklı bireylerinin yetişmesi amacıyla, beslenme ve egzersiz konusunda bilinçlendirme kampanyası başlatıldı. 500 ev kadınının katılımıyla gerçekleşen ilk etkinlikte uzmanlar, dengeli beslenme ve egzersizin önemini anlattı. Şenpiliç ,“Dengeli Beslen, Harekete Geç” kampanyasını önümüzdeki aylarda Türkiye geneline taşıyacak.

Obezite, dünyayı olduğu kadar Türkiye’yi de tehdit ediyor. Son yapılan araştırmalar Türkiye’de erkeklerin % 20.5’inin kadınların da % 41’inin obez ya da aşırı kilolu olduğunu gösterirken, Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticisi Şenpiliç, “Dengeli Beslen, Harekete Geç” sloganıyla büyük bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Türkiye genelinde ev kadınlarına yönelik olarak başlatılan kampanya ile ailelerinin nasıl beslendiği konusunda kilit rol üstlenen kadınların bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Dengeli Beslen, Egzersiz Yap…

Proje kapsamında, kadınları tek bir çatı altında toplamak üzere oluşturulan Şenpiliç Kadınlar Kulübü’nce yapılacak etkinlikler zincirinin ilki, Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezi’nde yakalaşık 500 kadının katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte Diyetisyen Hatice Karslıoğlu tarafından, dengeli beslenme ve egzersizin faydaları anlatıldı. Türkiye’de ilk defa Şenpiliç Kadınlar Kulübü Üyeleri’ne uygulanan Drama Etkileşimli Öğrenme Metodu ile her evde yemekle ilgili yaşanan durumlar sahnede tiyatral olarak canlandırıldı. Böylelikle kadınların hem empati kurması hem de eğlenerek öğrenmeleri sağlandı.

Zumba İle Harekete Geç…

Şenpiliç Kadınlar Kulübü, obezite ile mücadelede dengeli beslenmeyle birlikte hareket etmenin de önemli olduğunu kadınlara anlatmak üzere eğlenceli bir yöntem seçti. Zumba Eğitmeni Atakan Uğurlu, kadınlara mekan ve zaman kısıtlaması olmaksızın dans ve fitnessi birleştiren Zumba hareketlerini nasıl yapacaklarını uygulamalı olarak anlattı.

Mutfakta Hem Sağlık Hem De Lezzet Var…

Şef Yavuz Hoşkal da kolay ve besleyici yemek tariflerini kadınlarla paylaştı. Hoşkal, geleneksel yemeklerin küçük püf noktalarıyla nasıl daha besleyici ve sağlıklı lezzetlere dönüşebileceğini örnekleriyle anlattı

OKU ➤  Tefal Dondurmacım İle 30 Dakikada Dondurmanız Hazır

Açlık Da Tokluk Da Öldürüyor…

Dünya genelinde 800 milyon insan yetersiz besleniyor ve hergün 25 bin kişi açlık ve açlığa bağlı sebeplerden hayatını kaybediyor. Az gelişmiş ülkeler açlıktan kırılırken, gelişmiş ülkeler de obezite kaynaklı kayıplarla mücadele ediyor. Dünya genelinde 400 milyon kişi obez ve yaklaşık 1.6 milyon kişi de aşırı kilolu. 2015 yılında 700 milyon kişinin obez, 2.3 milyon kişinin de ise aşırılı kilolu olması bekleniyor. Çocuklarda da dengesiz beslenme sebebiyle obezite hızla yayılıyor. Dünyadaki çocukların yüzde 20 ila 25’i obez. Aşırı kilo kız çocuklarında daha fazla görülürken, obez çocukların yüzde 70’inin erişkinlikte de obez oldukları biliniyor. Avrupa’da her yıl 1 milyondan fazla kişi aşırı kilo, dünyada ise her saniye bir kişi diyabete bağlı rahatsızlıklardan hayatını kaybediyor.

Şenpiliç’in “Dengeli Beslen, Harekete Geç” kampanyasına destek olan Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, beslenme bozukluğu sebebiyle diyabetin dünyada ve Türkiye’de büyük kitleleri tehdit ettiğini söyledi. 1985 yılında dünyada 30 milyon diyabetli hasta bulunurken, 10 yıl sonra bu rakamın 150 milyonun üzerine çıktığını belirtti. Ayrıca, yeterli ve dengeli beslenme ile özellikle Tip 2 diyabetin önüne geçilebileceğine dikkat çeken Diyetisyen Hatice Karslıoğlu, “Vücudunuzun ihtiyacı olan gıdalarla beslenin” dedi. Karslıoğlu, diyet programlarının doktor, diyetisyen, fizyoterapist ve psikologdan oluşan bir ekip tarafından hazırlanması gerektiğini ayrıca sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir