Ana Sayfa » Sağlık » Çocuğunuzun beslenme çantasını önemseyin

Çocuğunuzun beslenme çantasını önemseyin

MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), yeni eğitim-öğretim yılı öncesinde veliler ile meyve suyu konusundaki önerilerini paylaştı. 

5- 13 yaş grubu çocukların sağlıklı büyüme ve gelişim sağlamaları için beslenme çantalarının büyük önem taşıdığını belirten yetkililer, çocukların okula giderken tercih edeceği besin doğrultusunda sağlıklı, kolay taşınabilir özelliklerde bir beslenme çantası hazırlanmasını tavsiye ediyor. MEYED (Meyve Suyu Endüstrisi Derneği), yeni eğitim-öğretim döneminde dengeli ve sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın önemine vurgu yaparak, meyve suyunun bu anlamda iyi bir alternatif olabileceğini belirtiyor ve ailelere şu tavsiyede bulunuyor: Beslenme çantalarına farklı besin gruplarından yiyeceklerin yanı sıra, meyve suyu ekleyerek, çocuğunuzun dengeli, yeterli beslenmesini ve gereken vitaminlerle mineralleri almasını sağlayabilirsiniz.

Beslenme çantası hazırlarken

Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Genel Sekreteri, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Yüz binlerce öğrencinin yeni öğretim yılına başlayacağı bu günlerde çocukların beden sağlığına dikkat etmek gerekiyor. Çocukların daha dengeli öğünler tüketmesi için beslenme çantasına konulacak besinlerin doğru seçilmesi çok önemli. Günün büyük bir bölümünü okulda geçirecek öğrencilerin, derslerinde başarılı olabilmeleri için aldıkları gıdanın önemi büyük. Bilinçsizce veya hazırlanması kolay olsun diye çocuğun beslenme çantasına konulan sağlıksız gıdalar, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerden almasına izin verilmesi gibi nedenler yanlış beslenme alışkanlıklarının gelişmesine ve yetersiz beslenmeye neden olabiliyor. Anne ve babaların çocuklarının beslenme çantası için dikkatli bir alışveriş yapması gerekiyor” dedi.

Ara öğünlerde yüzde 100 meyve suyu ile canlanın   

Ebru Akdağ; “Okulların açılmasıyla birlikte, ‘Çocuğum okulda ne yiyecek, ne içecek, kantinlerdeki abur-cuburlardan onu nasıl uzak tutacağım’ gibi sorular ailelerin kafasını kurcalıyor. Çocukların her öğün sağlıklı beslenmesi için beslenme çantalarına özen gösterilmesi gerekiyor. MEYED olarak özellikle okuldaki ara öğün beslenme saatlerinde bir bardak %100 meyve suyunu tavsiye ediyoruz. Çünkü, Dünya Sağlık Örgütü “5 a day” (günde 5 öğün) kampanyası kapsamında sağlıklı bir yaşam için günde 5 öğün meyve ve sebze tüketilmesini öneriyor.  1 bardak yüzde 100 meyve suyu ise 1 porsiyon meyve gereksinimini karşılıyor. Uzmanların da sık sık vurguladığı gibi, günde 5 porsiyon meyve ve sebze ya da buna denk gelen düzeyde % 100 meyve – sebze suyu tüketimi, sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmez koşullarının başında geliyor. Meyve ve sebzelerin suyunun tüketilmesi gerekli vitamin ve minerallerin alımını kolaylaştırıyor. Pratiklik açısından da oldukça uygun bir çözüm yolu sunan meyve suları aynı zamanda sevdiğimiz meyveleri dört mevsim tüketmemize olanak sağlıyor. Ara öğünlerde vücudumuz için gerekli vitaminleri pratik bir yolla almak için meyve suları önerileri arasında; çok güçlü bir antioksidan kaynağı olan, hücrelere zarar veren bileşenlerin düzeyini azaltan, savunma sistemini güçlendiren, vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan, elma ve nar suyu, üzüm suyu, vişne suyu, kayısı suyu, portakal suyu, şeftali suyu ve domates suyu geliyor. Çocukların beslenme çantalarına ilave edeceğimiz % 100 meyve suyu ile hem sağlıklarını koruyabilir, hem de zinde olmalarını sağlayabiliriz. Bu vesileyle tüm öğrencilere sağlıklı ve başarılı bir eğitim yılı diliyoruz.” dedi.

OKU ➤  Ramazan’ın en pratik mantısı Pınar’dan

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir