Ana Sayfa » Püf Noktaları » Buzdolabındaki Koku Nasıl Gider?
Buz Dolabındaki Koku Nasıl Gider

Buzdolabındaki Koku Nasıl Gider?

Buzdolabındaki koku nasıl gider sorusunu sormadan önce bu yazıya bir göz atın derim. Evdeki gıdalarınızı güvenle saklayan bu alet arada koku yapabiliyor. Bu da bizim için bazı sıkıntıları neden oluyor, hiç hoşlanmıyoruz… Öyle güzel yöntemler var ki buzdolabınıza sinen o kötü kokulardan sonsuza kadar kurtulmanızı sağlayacak. Bu pratik bilgilere geçmeden önce ilk yapmanız gereken buzdolabınızı kesinlikle temizlemek.

1-Elma sirkesini suyla karıştırıp buzdolabına koyun. Elma sirkesi antiseptik özelliği ile bakterileri temizlerken hem de kokunun giderilmesini sağlar.

Buz Dolabındaki Koku Nasıl Gider

 

2-Sirke kokusundan hoşlanmıyorsanız bir kaba karbonat koyarak buzdolabına yerleştirin. Ve koku gidene kadar buzdolabınızda tutun. Ayrıca günlük kokuların oluşmamasını istiyorsanız buzdolabınızda her zaman bir kap içinde karbonat bulundurabilirsiniz.

karbonat

 

3-Çay bardağına ya da küçük bir kaba az miktarda süt koyarak dolapta üstü açık şekilde bekletin. Süt kötü kokuları kendine çekme ve hapsetme özelliğine sahiptir.

süt

 

4-İçine pirinç taneleri attığınız Türk kahvesini buzdolabı raflarınıza yerleştirin. Küçük bir kasenin içine koyduğunuz Türk kahvesinin içine bir kaşık pirinç karıştırmanız yeterli. Bu karışımı bir gece dolabınızda bekletin. Sabaha kokudan kurtulmuş olacaksınız.

Buz Dolabındaki Koku Nasıl Gider

5-Bir yemek kaşığı kadar çay posasını dolaba koyun. Bir gün önceden kalan çay demi işinize yarayacaktır. Üzerine bir dilim limon koyarsanız etkisi daha da artabilir.

çay
6-Türk kahvesi haricinde kahve çekirdekleri de kötü kokuyu hapseder. Türk kahvesi yerine kahve çekirdeklerini de dolaba bırakabilir ve bu çekirdeklerin kötü kokuyu içine çekip hapsetmesine izin verebilirsiniz.

kahve çekirdeği

 

7-Bir pamuk parçasına vanilya dökün ve dolabın bir kenarına bırakın. Bu pamuğu su dolu bir bardağın içine koyarak da buzdolabınıza yerleştirebilirsiniz. Bu yöntemle sadece kötü kokulardan kurtulmuş olmayacak aynı zamanda buzdolabının içinin mis gibi vanilya koktuğunun farkına varacaksınız.

OKU ➤  LAV ile Kahve Molası

vanilya tozu
8-Buzdolabına ağzı açık şekilde bir kase yulaf ezmesini koyun Yulaf kokuları emmede oldukça başarılıdır. Bir gün boyunca buzdolabında beklettiğiniz yulaf ezmesi kötü kokudan eser bırakmayacaktır.

yulaf ezmesi

9-Tek başına yeterli olmasa da bir tomar gazete kağıdını buruşturup dolabınızın bir kenarına bırakın. Zira gazete kağıdı da kötü kokuları emme özelliğine sahip.

gazete
10-Sıra dışı ama oldukça etkili bir yöntem olarak buzdolabınıza mangal kömürü yerleştirin Mangal kömürünü bir kap içine koyun ya da delikler açtığınız bir poşetin içine ya da kağıt havlu üzerinde buzdolabınıza yerleştirin. Ancak dolabın tamamen boş ve kuru olmasına özen gösterin.


11-Limonu kesip dilimlerini bir tabak içinde buzdolabında bekletin Ancak dilimleri sık sık yenilemeniz gerekir.

limon

Tavsiye

Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın

Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın

Yüksek Tansiyon Riskini Süt İçerek Azaltın Kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen yüksek tansiyon riskine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.