Ana Sayfa » Haber Turu » Bamya Konservesi

Bamya Konservesi

15Malzemeler:

> 1 kilo bamya > 4 adet domates > 1 çay kaşığı limon tuzu

> 2-3 diş sarımsak > 2 çorba kaşığı sirke

> 1 çorba kaşığı zeytinyağı > 1 tatlı kaşığı tuz

Hazırlanışı:

Bamyaları ayıklayıp temizleyin. 2 litre kadar suyun içine  sirkeyi, limon tuzunu ve tuzu ekleyin. Su kaynayınca  temizlenmiş bamyaları ilave edin. 5 dakika haşlayın. Daha  sonra süzüp bir kenarda bekletin.  Sarımsakları soyup irice doğrayın.  Domateslerin kabuğunu soyun, çekirdekli kısımlarını alın ve  domatesleri irice küp şeklinde doğrayın. Tavada zeytinyağı,  sarımsak ve tuzla 2 dakika çevirin.  Daha sonra bamyaları, sterilize edilmiş kavanozlara  suyundan da hafifçe alarak sıcakken yerleştirin. Aralarına da  irice doğranmış sarımsakları yerleştirin. Üzerine domatesleri  ilave ederek kavanozu doldurun. Kavanozun etrafını güzelce  temizleyin, içindeki hava kabarcıklarını bir tahta çubuk  yardımıyla dokunarak yok edin. Kavanozun kapağını sıkıca  kapatın.

Kavanozlar nasıl sterilize olur?

Genişçe bir tencereye 2 çorba kaşığı kaya tuzu ile tencerenin dörtte üçü dolacak şekilde suyu dökün. Suyu kaynatın. Kaynayan suya el değdirmeden tahta kaşık yardımı ile kavanozları ve kapakları yerleştirin. Kavanozları kaynayan suyun içinde yarım saat kadar tutun ve arada bir yönlerini değiştirerek her tarafına kaynar su temas edecek şekilde sterilize edin. Kavanozları ve kapaklarını tahta kaşık yardımı ile kaynayan suyun içinden çıkartıp temiz bir bezin üzerine alarak iyice süzün.

Konserveyi pastörize etmek

Bamya konservesinin daha uzun ömürlü olması için genişçe bir tencerede su kaynatıp konserveleri yerleştirin. Burada dikkat edeceğiniz nokta, suyun konservenin üzerine çıkması olmalıdır. Bu şekilde 15-20 dakika kaynatın. Bu işlem sonrasında kapakta belirgin bir şekilde şişme ya da bombe görürseniz işlemi tekrarlayın. Konservenizi serin bir yerde muhafaza edin.

Bamyayı ayıklama ve temizleme

Bamyanın sert yapılı baş kısımları külah şeklinde kesilerek temizlenir. Bamyaların başlarındaki sert kısımlar düz olarak kesilmez. Düz kesilen bamyalar pişirilirken salya bırakırlar. Bamyalar temizlendikten sonra sirkeli suda 10 dakika kadar bekletilir ve yıkanıp süzülür. Bu işlem tüm bamya yemekleri için geçerlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir