Ana Sayfa » Haber Turu » Balda Türkiye’den Bir Dünya Markası Çıkıyor

Balda Türkiye’den Bir Dünya Markası Çıkıyor

 

Uluslararası bal pazarında aktif rol üstlenmeye hazırlanan Balparmak, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen Turquality ® Programı’na hazırlık aşaması olan Marka Destek Programı’na dahil edildi.

Altıparmak Gıda’nın ulusal bal pazarının lider markası Balparmak, T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından yürütülen, hedefinde Türkiye’den Dünya markaları çıkarmak olan Turquality® Programı’nın hazırlık aşaması Marka Destek Programı kapsamına alındı. Marka Destek Programı, Balparmak’ın küresel bal markası olma yolundaki çalışmalarına önemli katkı sağlayacak.

Altıparmak Gıda olarak ilk hedeflerinin Balparmak markasını Turquality ® kapsamına sokmak olduğunu açıklayan Altıparmak Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Özen Altıparmak, “Altıparmak Gıda olarak; yıllardır Türkiye’nin en büyük bal ihracatçısı konumundayız. Artık Balparmak’ı bir dünya markası yapmak için kendimizi hazır hissediyoruz“ dedi. 2012 yılında Çin’e sürdürülebilir bal ihracatını yapan ilk Türk şirketi olduklarını belirten Özen Altıparmak, “1994 yılından bu yana başta Almanya, Fransa ve Hollanda olmak üzere Avrupa’ya, Suudi Arabistan, Irak ve Dubai gibi birçok Ortadoğu ülkesine, ABD ve Azerbaycan’a bal satıyoruz. 2011’de bal ihracatımızı 2010 yılına göre %30 oranında artırmıştık. 2012 yılında ise bir önceki yıla oranla yaklaşık %35 artışla, hem sadece ambalajlı hem de markalı ballardan oluşan ve 1 milyon doların üzerinde bir rakama denk gelen 130 tonluk ihracat yaptık. Altıparmak Gıda olarak ihracatta her yıl daha büyük rakamlara ulaşıyoruz”  diyerek kurumun bal ihracatı hakkında bilgi verdi.

Altıparmak Gıda, Balparmak’ı küresel marka olarak konumlama yolunda ilk adımı İstanbul’un Çekmeköy ilçesindeki tesisini yenileyerek atmıştı. Yeni kompleksin temel atma töreni 2012 yılında gerçekleşmişti. Maliyeti 30 milyon TL’yi bulan bu yeni yapı ile Altıparmak Gıda’nın depolama, analiz ve paketleme kapasitesinde önemli bir artış sağlanacak.


OKU ➤  Çocuklara Peyniri Sevdiren Muratbey, Her Daim Anneler İle El Ele

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram fıstık ezmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir