Ana Sayfa » Haber Turu » Az Kalorili Ve Çok Besleyici Cod Balığı, Sağlıklı Beslenme Alternatifi  

Az Kalorili Ve Çok Besleyici Cod Balığı, Sağlıklı Beslenme Alternatifi  

codCod Balığı, B12, D vitamini, selenyum, sodyum ve potasyum bakımından oldukça zengin oluşuyla dikkat çekiyor. Düşük kalorili bir protein kaynağı olması onu daha cazip bir yemek alternatifi haline getirirken, az kılçıklı yapısı da tüketim kolaylığı sağlıyor.

Türkiye’de yeni tanınmaya başlayan son derece sağlıklı ve lezzetli bir alternatif olan ‘Cod Balığı’ diğer adıyla “Soğuksu Morinası”, Alarko-Leröy aracılığıyla taze olarak tüketici ile buluşuyor.

Avrupa ülkelerinde yıllardır geleneksel balık yemeklerinin başında yer alan Cod, ülkemiz mutfağında  yerini güçlendiriyor. Dünyadaki en yoğun popülasyonu Atlantik Okyanusu’nun kuzey bölümünde olan, Norveç’teki en yaygın ve ekonomik açıdan en önemli balık türlerinden biri. Özellikle İngiltere’de “Fish & Chips” (balık ve patates cipsi) olarak yoğun şekilde tüketilen geleneksel atıştırmalıklarda Cod Balığı tercih edilirken, tuzlanmış ve kurutulmuş Cod Balığı İspanya’da “Bacalao”, Portekiz’de ise “Bacalhau” adıyla yaygın şekilde yemeklerde kullanılıyor.

Cod balığının çok baskın olmayan tadı, yemeklerde pek çok farklı malzemeyle, aromayla birlikte kullanılabilmesine imkan veriyor. Dikkat edilmesi gereken nokta, nazik bir yapısı olduğu için balığın çok küçük parçalara ayrılmadan pişirilmesi. Cod balığını kızartarak, ızgarada ya da buharda pişirmek mümkün.

Kuzey Buz Denizi’nin Rusya ile Norveç arasında kalan ‘Barents Denizi’nin soğuk sularında yaşayan bu balık türünün av sezonu her sene Şubat ayında başlıyor ve Mayıs ayında sonlanıyor. Norveç’ten Türkiye’ye soğuk zinciri hiç kırılmadan, 0ºC / +2ºC soğutuculu tırlara yüklenerek taze olarak 4 gün içerisinde marketlerde tüketiciye sunuluyor.

Cod Balığı Yaşam Kalitemizi Yükseltiyor

Norveç’in derin ve soğuk denizlerinden sofralarımıza gelen Cod balığı, içerdiği besin değerleriyle cilt sağlığından kalp sağlığına kadar faydalarıyla yaşam kalitemizin yükselmesine yardımcı oluyor. Omega 3 ve B12, B6 bakımından zengin olduğu için düzenli olarak tüketildiğinde kalp ve damar hastalıkları ayrıca Alzheimer riskinin azaltılmasını sağlıyor. Haftada iki öğün Cod balığı tüketmek kalp hastalıkları riskini arttıran, kandaki yüksek trigliserid seviyesini, aşağı çekmeye yardımcı olabilir. Cilt sağlını korumaya yardımcı besin öğelerine de sahip Cod balığı, sağlıklı beslenmeye dikkat edenlerin yemek seçimlerinde üst sıralara yükseliyor. Bu balıktaki sodyum sinir ve kas fonksiyonlarında etkili olurken, potasyum da vücudun su ve mineral dengesini, tansiyonu düzenliyor ayrıca zihin faaliyetlerini destekliyor. Cod balığının bir diğer besin öğesi olan D vitamini ise özellikle kemik ve dişleri güçlendirmesi açısından önemli.

OKU ➤  Tefal ile bayram sofraları rengarenk!

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir