Ana Sayfa » Sağlık » Anne de Looy: Neredeyse kimyasal kullanılmayan ürün yok

Anne de Looy: Neredeyse kimyasal kullanılmayan ürün yok

okan1Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü’nde düzenlenen “Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı” konulu sempozyuma katılan Avrupa Diyetisyen Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Plymouth Üniversitesi Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Anne de Looy, “Vücudun geneline dağılmış yağ o kadar tehlikeli değil fakat karın bölgesinde toplanmış yağ çok tehlikeli” dedi. Yapım aşamasında neredeyse kimyasal kullanılmayan ürün kalmadığını belirten Looy, “Üreticinin daha bilinçli olması gerekiyor. Tüketiciye ilk önce böyle yardımcı olmalı. Öncelikle yağ ve tuz oranlarının azaltılması gerekiyor” diye konuştu.

Giderek artan obezite nedeniyle piyasaya sürülen hazır besinler ve obezite tedavisinde kullanılan bazı medikal yöntemlerin olumsuz sonuçları, tüketicinin aklını karıştırmaya ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimleri zorlaştırmaya başladı. Bu sorundan yola çıkarak konunun tüm taraflarını bir araya getirip çözüm geliştirmek için Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Gastronomi Bölümü ve Gıda Mühendisliği Bölümü işbirliğiyle 24 Ekim 2013 Perşembe günü “Obezite Yönetiminde Türk Mutfağı” konulusempozyum düzenlendi. Sempozyumun açılışında konuşan Avrupa Diyetisyen Dernekleri Federasyonu Başkanı ve Plymouth Üniversitesi Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Anne de Looy, “Dünyadaki ürünlerin fazlalığı nedeni ile tüketicinin aklı karışık durumda. Hangi ürünü almalıyım, tüketmeliyim, hangisi yararlı veya zararlı bunları tüketici bilmiyor. Eskiden insanlar arkadaşlarına ‘gel oynayalım, gezelim’ derlerdi. Şimdi ise ‘gel yiyelim’ diyorlar. Sokaklarda çocuklar oynamıyor” dedi.

“Yemeyin” demek yerine önlem alınmalı

Lojistiğin artması ve yoğunlaşması ile ürünün her yere daha kolay ve hızlı ulaştığını belirten Looy, “McDonald’s Amerika’da doğdu ama şu an girmediği ülke kalmadı. Bir anda insanlara sunduğu hızlı ve lezzetli ürün ile insanları bağımlı yaptı, sonrasında ise Obez” diye konuştu. Obez olan insanlara “yemeyin” demektense onları kontrol edecek önlemler alınması gerektiğini belirten Looy, sözlerine şöyle devam etti: “Besinleri etiketlemeliyiz. Diyetisyenler de bu konuda bir şeyler yapmalılar. Hem tüketiciyi hem de üreticiyi bilgilendirmeliler. En önemlisi de egzersiz yapmalıyız. Yürümeliyiz.”

OKU ➤  Ramazanda Kolay Sindirimin Doğal İlacı “Şalgam Suyu”

“Fatih Sultan Mehmet de obezdi”

Uluslararası Çocuk Eğitim Hizmetleri Medikal Direktörü Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu, ne kadar konuşulursa konuşulsun gıda sektörünün para hırsı ile savaşmanın çok zor olduğunu söyledi. Okan Üniversitesi’nin akademisyenlerinin obezitenin çözümü için çalışmalar yaptığını belirten Pehlivanoğlu, “Son 15 yıldır daha fazla konuşuyoruz obezite konusunu. Fatih Sultan Mehmet de obezdi. Çocukken zayıf, İstanbul’u fethederken fit, ama ölmeden önce obezdi. Demekki insanlar zenginleştikçe ve zamanla şişmanlıyor” dedi.  Anne sütü ile büyürken hiçbir canlıda obezite belirtisi görülmediğini belirten Pehlivanoğlu, “büyüme başlayıp sosyal çevre devreye girince kola, hamburger derken obezite temelini atmaya başlıyor. Medikal sorunlarımızın da buna etkisi var tabi ki. Ailenizde şişman birisi varsa elbet sizde de obezite genleri bulunuyor. Ve dikkat etmezseniz siz de obez olabilirsiniz. Beslenmenin ana prensibi çoğu zarar azı karar” diye konuştu.

Bekir Okan: Bilimsel toplantılara önem veriyoruz”

Obezite gibi önemli ve herkesi ilgilendiren bir konu üzerinde tartışılacağını belirten Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Belir Okan, “Gıda sektörünün dünyada büyük bir ticaret hacmi var. Özellikle bilim adamlarından birisi diyor ki ‘şunları yapmalıyız, yemeliyiz’, bir başkası diyor ki ‘bunları yapmamalıyız, yememeliyiz’. Bu konuda herkesin kafası karışık. Bu nedenle çözüm önerileri getiren bu tür bilimsel toplantıları çok önemsiyoruz” diye konuştu. Okan Üniversitesi Rektörü Şule Kut da şunları söyledi: “16 Ekim Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Gıda Günü” olarak ilan edildi. O günden bu yana çeşitli etkinliklerle bu gün bir hafta olarak kutlanmakta. ‘Üniversitemizde de neler yapabiliriz’ diye düşündüm. Üniversitemiz, hem Beslenme ve Diyetetik, hem Gastronomi, hem de Gıda Mühendisliği bölümlerimiz var.  Bunun için obezite konusunu farklı alanlarıyla ele alabileceğimizi düşündük.”

OKU ➤  Makro’dan Şivlilik ve “Geleneksel Bişi Yarışması”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir