Ana Sayfa » Haber Turu » A101 sayesinde organik beslenmek herkesin hakkı olacak

A101 sayesinde organik beslenmek herkesin hakkı olacak

a101

A101 sayesinde organik beslenmek herkesin hakkı olacak

Amerika’dan sonra 2. en büyük organik pazar olan Almanya’da organik tüketim, indirimli zincir marketlerin organik satmasıyla ivme kazandı. Almanya’da Aldi ve Lidl’in öncülük ettiği bu organik hareket ülke genelinde farklı bir bilinç de oluşturdu. Yüksek indirim (hard discount) modelinin Türkiye’deki temsilcisi A101 de, Türk organik markası Orvital Organik Gıda ile yaptığı anlaşma neticesinde 22 Ekim 2015 itibariyle Greenvillage markalı donuk organik tavuk satışına başladı. Organik ürünlerin sanıldığı gibi pahalı olmadığının ve organik beslenmenin herkesin hakkı olduğunun bir kez daha altını çizen A101, organik pazarında rekabeti artıracak ve organik ürünlerin daha erişilebilir olmasına da zemin hazırlayacak. “Sürdürülebilir bir tarım politikası ve yerli tohumun desteklenmesi için organik tarım şart ve belki de geleceğimizin tek teminatı” diyen Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Donuk organik tavuk markamız Greenvillage ile daha yaygın daha erişilebilir bir strateji izleyeceğiz. A101’in organik ürünlere kapısını açması toplum sağlığı için atılmış çok önemli bir adım hatta organik üreticiler için bir milattır” dedi.

Organik üretim ve beslenme denince akla ilk sırada Amerika ondan hemen sonra Avrupa geliyor ki Avrupa’nın organik gıdada lokomotif ülkesi ise hiç kuşkusuz Almanya. Almanya’nın toplam organik pazar büyüklüğü 2014 yılı verilerine göre 7.90 milyar Euro. Organik gıdanın toplam gıda içerisindeki payı ise yaklaşık %3.7 civarında.

Almanya’da organik ürünlerin %60’ı zincir marketlerde bunun %20’si discount adı verilen indirim mağazalarında satılıyor. İndirim mağazalarının yıllık cirosu 1.58 milyar Euro ve bunun büyük bir kısmı Aldi ve Lidl tarafından yönetiliyor. Almanya’da 2.500 adet organik ürün satan mağaza bulunuyor ki organik satışlarının %28’sini bu mağazalar, %12sini ise online satış siteleri, çiftçiler,  meyve-sebze satan dükkanlar ve bakkallar yapıyor.a1011

Türkiye A101 ile bir başarı öyküsüne imza atacak

Organik gıda üretmeye Almanya’da çalışırken karar veren Orvital Organik Gıda Kurucu Ortağı ve Gıda Mühendisi Muharrem Doğan “Almanya organik pazarının büyümesinde en önemli etken indirim mağazalarının konuya ilgi göstermesi ve raflarını organik ürünlere açması olmuştur. 2006 yılında Aldi ve Lidl’in organik ürünlere kapılarını açması, Avrupa organik pazarı ve Almanya adına atılmış iddialı ve önemli bir adımdı. Ve ne kadar doğru bir iş yapıldığının rakamlarla ispatlandığı bir başarı öyküsüdür. A101’in organik ürünlere yer vermesi Türkiye’de de yeni bir başarı öyküsüne zemin hazırlayacaktır. Sürdürülebilir bir tarım politikası ve yerli tohumun desteklenmesi için organik tarım şart ve belki de geleceğimizin tek teminatı. Çocuklarımız bir yerden organik beslenmeye başlamalı ve ürün  fiyatları buna engel olmamalı. Orvital de Greenvillage de bunun için çalışıyor. Unutmayalım ki; ne yersek oyuz, ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar sağlıklıyız” dedi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir