Ana Sayfa » Sağlık » Yaşam için 50 Türde Besin Gerekli

Yaşam için 50 Türde Besin Gerekli

Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Sayar, “İnsanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi için 50′den fazla türde besin öğesine gereksinimi var” dedi.

Medicana Samsun Hastanesi tarafından Çalık YEDAŞ yönetici ve personeline iki farklı oturumda sağlıklı ve beslenme eğitimi verildi. Medicana Samsun Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Demet Sayar tarafından verilen seminerde beslenme, sağlıklı ve doğru beslenme, obezite(şişmanlık) ve korunma yolları konusunda faydalı bilgiler aktarıldı.

Slayt sunumu eşliğinde gerçekleştirilen seminerde Demet Sayar, “Beslenme, büyüme ve yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Beslenme hiçbir zaman sadece karın doyurmak anlamına gelmez. Yaş, cinsiyet, aktivite, genetik ve fizyolojik özellikler ve hastalık durumu, alınması gereken besin öğeleri miktarını etkiler. Bu yüzden beslenme bireye özgü planlanmalıdır. Ancak, toplumun sağlığı için bazı temel beslenme ilkelerinin genelleştirilmesi gerekmektedir. Yenilebilen ve yenildiğinde yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitki ve hayvan dokuları ‘besin’ ya da ‘gıda’ yahut ‘yiyecek’ olarak tanımlanır. Besinlerimiz çok çeşitlidir. Her çeşit besinin içinde değişik miktarlarda ‘besin öğesi’ dediğimiz kimyasal moleküller bulunur. Bugüne değin beslenme bilimi üzerindeki araştırmalar, insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi için 50′den fazla türde besin öğesine gereksinimi olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

Yeterli beslenmenin, genellikle vücudun yaşamı ve çalışmasını sürdürebilmesi için gerekli enerjinin sağlanması anlamına geldiğini belirten Demet Sayar, “Karbonhidratlar, yağlar ve protein enerji sağlayan öğelerdir. Dengeli beslenme ise enerji yanında bütün besin öğelerinin gereksinim kadar sağlanmasıdır. Örneğin insan gerektiğinden çok yerse, besin öğeleri gerektiğinden çok alınır. Çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak birikebilir. Bunu sonucu da ‘şişmanlık’ dediğimiz hastalık ortaya çıkar. İnsan bazen de yeterince yediğini düşünebilir ancak uygun seçim yapamaz ya da yanlış hazırlama, pişirme yöntemi uygularsa, besin öğelerinin bazılarında kayıplar olur ve kişinin sağlığı bundan etkilenir. Bu duruma ‘dengesiz beslenme’ denir” şeklinde konuştu.

OKU ➤  Zorlu Lekelere Kısa Sürede ‘Hızlı Etki’

Yeterli ve dengeli beslenebilmek için uyulması gereken kurallara değinen Demet Sayar, şu bilgileri verdi:

“Bir iki besin türünden çok yemek yerine, değişik tür besinlerden gereksinimimiz kadar yemeliyiz. Günde en az üç öğün besin tüketmeliyiz. Şekerli içecek ve tatlı tüketiminizi azaltmalı, şekeri az içeren besinleri tercih etmeliyiz. Lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklememeli ve fazla tuzlu besinlerden uzak durmalıyız. Unutmamalıyız ki yağların tüketim miktarı kadar türü de önemlidir. Günlük tükettiğiniz yağın üçte biri tereyağı, üçte biri zeytinyağı, üçte biri de ayçiçeği yağı gibi diğer bitkisel yağlardan olmalıdır. Günlük su tüketimimize dikkat etmeli, en az 6-8 bardak suyu tüketmeye çalışmalıyız. Yiyecek alırken, saklarken, hazırlarken ve pişirirken besin güvenliğinin sağlanması ve vitamin mineral kayıplarının en aza indirilmesi için gerekli önerileri öğrenmeli ve şartları yerine getirmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir