Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı Tariflerle Yaza Sağlıklı Girin

Sağlıklı Tariflerle Yaza Sağlıklı Girin

teksutGüneşin kendisini göstermeye başladığı ve yazın yaklaştığı şu günlerde, giysiler incelirken aynı inceliği bedenlere de taşımak herkesin arzusu. Kilo kontrolünün mevsimsel değil sürdürülebilir olduğuna dikkat çeken TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, yaza girerken daha formda bir görünüm için çeşitli önerilerde bulundu. Aksoy ayrıca diyet peynirlerle yapılabilecek bazı pratik tarifler de paylaştı.

Metabolizmamız kış aylarında soğuğa bağlı olarak, mevsime özgü savunma mekanizmasını çalıştırıyor; enerji gereksinimini karşılamak amacıyla karbonhidrat ve yağ tüketimi fazlalaşıyor. Böylece vücut daha kolay yağ tutuyor. Mevsim gereği giyilen kalın ve koyu renkli giysiler de bu yağların saklanmasına yardımcı oluyor.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin dönemsel ya da mevsimsel değil, sürdürülebilir olması gerektiğine ve istikrar isteyen bir durum olduğuna dikkat çeken TEKSÜT Beslenme Danışmanı Pınar Aksoy, yaza girerken kişilerin kendini daha iyi hissetmelerine ve kilolarını kontrol etmelerine yardımcı olacak önerilerde bulundu. Diyet peynirlerle yapılabilecek bazı pratik tarifler de veren Aksoy’un önerileri şöyle:

•Su ve sıvı tüketimini artırın. Suyun yanı sıra sade soda, sebze ve meyve suları, ayran ve bitki çaylarını da sıklıkla tüketmeye özen gösterin.

•Besleyici değeri çok yüksek olan süt, yoğurt ve peynir grubu besinleri daha sık ve diyet olanlarını tercih ederek tüketin.

•Çiğ sebze tüketimini artırırken salataya tüm öğünlerde yer verin. Mevsimine uygun sebze ve meyvelerden, en az 5 porsiyon olmak üzere, günde 7-9 porsiyon tüketin.

•Şekerden uzak durup, onun yerine kan şekerini daha yavaş yükselten ve sizi tatlı krizlerinden koruyacak kuru meyveleri miktarını kontrol ederek tüketin.

•Yüksek mineral ve vitamin içerikleri dolayısıyla, kabuklu yemişlerin özellikle kavrulmamış olanlarını tercih edin.

•Uzayan günlerde öğünlerinizi sıklaştırın ve “3 ana öğün, 3 ara öğün” uygulamasını unutmayın.

OKU ➤  HUQQabaz’da iftar sahura kadar...

•Tüm besin gruplarındaki yiyecekleri kendinize uygun ve orantılı miktarlarda tüketin. Unutmayın, sadece protein ya da sadece karbonhidrat ve yağ olarak besin gruplarını ayırarak kilo vermeye çalışmanın bilimsel bir karşılığı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir