Ana Sayfa » Haber Turu » Sağlıklı Et Pişirmek İçin Doğru Pişirme Taktikleri

Sağlıklı Et Pişirmek İçin Doğru Pişirme Taktikleri


Her mevsim tutkunlarının keyif kaynağı olmayı başaran barbeküler havaların iyiden iyiye ısındığı şu günlerde popülaritesini artırmaya devam ediyor. En özel anlara eşlik eden barbekülerin keyfini çıkarmanın en önemli yolu ise doğru kullanım ve doğru pişirmeden geçiyor. Dünyada barbekü sektörünün öncüsü Weber, barbekünün doğru ve sağlıklı yapılma kurallarını anlatıyor.

Yazın gelmesiyle, barbekü tutkunları piknik alanlarını  doldurmaya, teras ve balkonlar ise konuklara açılmaya başladı. Haftasonlarının ve yazlık mekanların vazgeçilmez aktivitesi barbekü doğru yapıldığında insan sağlığına olumlu etki ederken, yanlış barbekü kullanımları ve pişirilme şartlarına göre sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Sağlığı olumsuz etkilemeyecek şekilde barbekü kullanımı ve pişirme yöntelerini barbekü alanında uzman Weber şöyle açıklıyor; Doğru barbekü seçimi, doğru kullanım, doğru ısı, et cinslerini tanıma ve eti marine etmeyi bilme.

Etlerin yağsız olması önemli!

Dünyaca ünlü barbekü markası Weber, et pişirmenin ve barbekü yapmanın sağlık üzerindeki önemine değinerek, lezzetli bir barbekü keyfi için doğru eti seçmenin ve doğru şekilde pişirmenin önemini savunuyor. Dumanın kişi sağlığına olan olumsuz etkisini, besinin yağı ve suyunun ateşe düşmesini ve dolayısıyla duman oluşturmasını engelleyerek önlemek için barbeküde yağsız et kullanımı önemli.

Etin yanında bol C vitamini ve maydonoz yenmeli

Etin yanında C vitamini açısından zengin taze sıkılmış portakal suyu ve bol maydanoz salatası yenmesi önem taşıyor. Antikanserojen maddeleri içeren (likopen, polifenol, isoflovanoid, allium gibi bileşikler) sebze ve meyveler tüketilerek mangalın etkilerine karşı dengeleme yapılması açısından olumlu katkı sağlamakta.

Lezzet kadar sağlıklı ve bilinçli kullanımın da önemli olduğunu savunan Weber Genel Müdürü Cem Yılmaz, leziz ve sağlıklı et pişirme
sürecinde doğru kullanım konusunda şu şekilde konuşuyor; “Et pişirmeden önce barbekünün temiz olmasına dikkat edilmeli, mükemmel mangal keyfi için mükemmel araçların yanı sıra yüksek değerli malzemeler de gereklidir. Bu nedenle deneyimli satıcıya gidilmesi ve ürünler hakkında güvenilir bilgi edinilmesi gerekir. Kömürlü barbeküde odun kömürü daha hızlı ısınır, ancak briket kullanıldığında daha uzun süre yanması sağlanacaktır. Gazlı barbekülerde ise gerekli hazırlık işlemi yapıldıktan sonra sıcaklığı 300 dereceye getirerek ön ısı modunda tutmak gerekmektedir. Kömürlü barbekülerde kömürün, balık ve sebzenin yeterince taze olması gerekirken, dana eti en az iki haftalık olmalıdır.”

OKU ➤  Bir Lezzet Harikası Filizler Fıstıklı Steak Köfte

Etin yumuşak olması için marine karışımına, meyve-sebze suyu, yoğurt, sirke gibi asit içeren içerikler konulması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, balık türündeki yiyeceklerin, mangalda çabuk piştiğini ve bu nedenle de mangal başında pişme sürecinin takip edilmesi gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Konuklarına et dışında daha hafif yiyecekler ikram etmek isteyenlerin tercihi sebzeler için ise en uygun pişirme şekli gözleme yöntemidir. Kısa sürede közleneceğinden işlem sırasında sık sık takibi yapılmalıdır. Et yemeği sonrası tatlı ile devam etmek isteyenler için ise barbeküde meyveyi tavsiye ediyoruz. Şeftali, muz veya ananas dilimleri ile mükemmel lezzetler yakalayabilir ve vanilyalı dondurma servis edebilirsiniz. Ancak sadece meyve değil, lezzetli kekler ve tatlı karışımlar da ızgara yöntemi ile ısıtılıp servis edilebilir.”

Sağlıklı bir barbekü için bu kurallara uyulmalı:

1. Kömürün pişirmeye en uygun kıvamı: Uzun süre yandığı için önerilen briket kömürler, , barbeküye atıldıktan yaklaşık 40 dk. sonra uygun kıvama gelirler.

2. İdeal et pişirme ısısı :atıldıktan yaklaşık 40 dk. sonra uygun kıvama gelirler.

  • Az pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; 49-53 °C
  • Orta pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; 54-60 °C
  • İyi pişmiş et için ideal çekirdek sıcaklığı; >61 °C
  • Etin az, orta veya iyi pişmiş olması barbekü içerisindeki ısıya değil tercih edilen pişirme yöntemine bağlıdır.
  • Az pişmiş et için tercih edilen yöntem; 50/50 yöntemi
  • Orta pişmiş et için tercih edilen yöntem; dolaylı pişirme yöntemi
  • İyi pişmiş et için tercih edilen yöntem; doğrudan pişirme yöntemi

Bu şekilde barbekü içerisinde sirküle olan ısıyı kontrol ederek etin pişme derecesini kontrol edebiliriz.

3. Barbeküde sosun önemi: İstenildiğinde pişmeden önce marine sosları ile ete hoş bir lezzet katılabilir.

OKU ➤  Emsan’dan Mutfakların Baş Tacı Olacak Bir Yenilik

4. İdeal et pişirme süresi: İstenildiğinde ise piştikten sonra sos ile farklı bir tat yakalanabilir. Marine edilmemiş et için en ideal baharatlar kaba deniz tuzu, karabiberdir.

5. Favori Marine Tarifi: Mükemmel bir et en az 4 cm kalınlıkta olmalıdır. Et pişirilmeden 1 saat önce dolaptan çıkarılıp dinlendirilmelidir. Orta boy bir bonfile için ideal pişirme süresi ön yüz 4 dk. arka yüz 3 dk.’dır. Biftek barbeküden alındıktan 3 dk. sonra kesilmelidir. Böylece etin suyu yeniden dağılır ve daha kıvamlı olur. Soğan, sarımsak, tuz, biber ve taze baharatlardan oluşan marine sosu içerinde birkaç saat bekletilen et, farklı aroması ise lezzete lezzet katacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir