Ana Sayfa » Haber Turu » Sağlık İksiri Maya

Sağlık İksiri Maya


Yuva Danışmanı Uzman Diyetisyen Banu Topalakçı, ekmek, çörek, börek gibi hamur işlerini kabartmak ve bunlara lezzet katmak için kullandığımız mayanın aynı zamanda eşsiz bir sağlık iksiri olduğunu söylüyor.

Mayanın sadece hamur işlerinde katkı maddesi olarak düşünülmeyip, normal öğünlerde de tüketilmesi gerektiği yönünde uyarı yapan Diyetisyen Banu Topalakçı “ Dengeli beslenerek mayanın zengin içeriğinden olabildiğince yararlanılabilir. Örneğin kahvaltı ya da ikindi öğünlerinde ılık süte ilave edilerek içilebilir. Öğle ya da akşam öğünlerinde salata veya mezelere eklenerek yenilebilir. Hatta meyve sularına karıştırılabilir. “ diyor.

Bağışıklık sistemini destekleyen ve aynı zamanda bağırsaklardaki yararlı bakterileride güçlendirdiğini belirten Banu Topalakçı’ya göre maya, sindirim sisteminin işlevine de yardımcı olarak öğünlerimize hem lezzet ve hemde sağlıklı katıyor.

OKU ➤  IŞIL IŞIL SAÇLAR İÇİN BU 9 BESİNİZİ HAYATINIZDAN EKSİK ETMEYİN..!

Tavsiye

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti

Zeytinyağından Sonra Sofralık Zeytin İhracatı da Artışa Geçti

Zeytinyağından sonra sofralık zeytin ihracatı da artışa geçti Zeytinyağının ihracat rekorları kırdığı 2017/18 sezonunda, Zeytin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir