Ana Sayfa » Sağlık » Ramazanda Kolay Sindirimin Doğal İlacı “Şalgam Suyu”

Ramazanda Kolay Sindirimin Doğal İlacı “Şalgam Suyu”

Ramazan ayının mevsim sıcaklıklarının en yoğun olduğu aylara denk gelmesiyle birlikte hem hava koşulları hem de aç kalınan sürenin uzunluğu, sağlıklı bireylerin bile sağlığını tehdit eder duruma getiriyor.

Vücut için doğal ve katkısız bir besin kaynağı olan şalgam suyunun en önemli hammaddesi mor havuç, A vitamini deposu. Bu özelliğiyle göz sağlığına da katkısı bilimsel olarak kanıtlanan şalgam suyunun insan sağlığına faydaları saymakla bitmiyor. Vücuttaki toksinleri atan, bağırsakları çalıştırarak fazla kiloların atılmasına yardımcı olan ve A,B,C vitaminleri bakımından önemli bir kaynak olan şalgam suyunun ayrıca hücre yenileyici özelliği de bulunuyor.

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRARAK STRESİ AZALTIYOR

Şalgam suyunun insan sağlığı ve vücuduna faydalarını sıralayan VIA Hospital Diyetisyeni Gülser Melis Zorgör şunları söyledi: “Antioksidan kaynağı olan şalgam suyu üretiminde kullanılan mor havuç, şalgam turpu, az miktarda tuz, bulgur mayası ve acı süs biberiyle iştahı açıyor, vücuttaki toksinleri atıyor, sindirimi kolaylaştırıyor. B grubu vitaminleri de içeren şalgam suyu, kalsiyum ve potasyum yönünden çok zengindir ve afrodizyak özelliği de vardır. İçerdiği A, B ve C vitaminleri sayesinde kalp, damar ve göz sağlığı için faydalıdır. İdrar söktürücü etkisiyle böbrek kumu ve taşının düşürülmesine yardımcı olur.  Bağırsakları çok iyi çalıştırır ve kabızlığa iyi gelir. Metabolizmayı hızlandırarak fazla kiloların atılmasına yardımcı olur. B grubu vitaminleri, kalsiyum, ve potasyum içeriği ile stresi önleyip sinirleri yatıştırır.  Hücre yenileyici özelliği sayesinde cildi gençleştirip güzelleştirir.

Özellikle bu yıl Ramazan ayında iftar ile sahur arasındaki sürenin kısa olması sebebiyle yemeklerle birlikte, yemeklerden önce veya sonra içilecek bir iki bardak şalgam suyu hazmı kolaylaştırıcı etkisiyle sindirim sistemini hızlandırır. Şalgam suyu uygun porsiyonlarda tüketildiğinde şekeri ve kolesterolü yükseltici etkisi yoktur. Hatta kolesterolü yüksek olan bireylerin bolca şalgam suyu tüketmesi önerilmektedir.  Şeker hastalarının da kolaylıkla tüketebileceği doğal bir içecek olan şalgam suyu kalori bakımından son derece düşük bir içecek olma özelliği taşıyor. 100 ml şalgam suyu sadece 3 kcal enerji veriyor. Yapımında kullanılan tuz sebebiyle yüksek tansiyon hastaları ve hamileler şalgam suyu tüketim oranına dikkat etmeli. Diğer yandan bol miktarda içerdiği kalsiyum elementi, metabolizmayı hızlandırıcı fayda sağladığı için “şalgam suyu zayıflatır mı?” sorusunun cevabı  ‘kesinlikle evet’tir.”

OKU ➤  Porselen Sahanlar İle Bu Sonbahar Kahvaltılar Sıcacık Geçecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir