Ana Sayfa » Tarifler » Tatlı Tarifleri » Peynirli ve Patlıcanlı Volovan

Peynirli ve Patlıcanlı Volovan

Hazırlayan: İnci BAK – Fotoğraflar: Hande GÖKSAN – Fotoğraf Asistanı: Murat ERDOĞAN

(4 Kişilik)

Malzemeler:

8 adet hazır milföy hamuru

2 adet közlenmiş patlıcan

Tuz, taze çekilmiş karabiber

2 dal taze fesleğen

100 gram dil peyniri

1 adet közlenmiş salçalık kırmızıbiber

Hazırlanışı:

Milföy hamurlarını buzluktan çıkartıp oda ısısında yumuşaması için bekletin. İç malzemesi için; Közlenmiş patlıcanı çatalla ezin, tuz, taze çekilmiş karabiber ve kıyılmış fesleğenle birlikte karıştırın. İrice doğranmış dil peynirini ve zar şeklinde doğranmış közlenmiş biberi de ilave edin. İç malzeme hazır.

Milföy hamurlarından dört tanesini tezgahın üzerine alın. Yuvarlak keskin bir kalıp yardımı ile eşit yuvarlak hamurlar çıkartın. Kalan dört milföy hamurunu da biraz daha küçük ve önceden kesmiş olduğunuz yuvarlak milföylerin üzerini kaplayacak fakat ortasına iç malzemeyi dolduracak şekilde yani ortası boş kalacak şekilde bir kalıpla kesin.

Milföyleri yağlı kağıt serili fırın tepsisine yerleştirin. İnce bir fırça yardımı ile de hamurların kenarlarına (ortasına sürülmeyecek) yumurta sarısından sürün. Önceden ısıtılmış 200-210 dereceye ayarlı fırında milföyler kabarıp hafif kızarıncaya kadar pişirin. Fırından alın, iç malzemeyi yerleştirip tekrar fırında tutun. İç malzeme ısınıncaya ve peynirler eriyip kızarıncaya kadar fırında bekletin. Ilık servis yapın.

#peynirlivepatlıcanlıvolovan #volovan #patlıcan #patlıcanlıtarifler #yazsebzeleri #çaysaati 3food #yummy #dessert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir