Ana Sayfa » Haber Turu » Nestlé’nin “Beslenebilirim” Projesine Birincilik Ödülü

Nestlé’nin “Beslenebilirim” Projesine Birincilik Ödülü

nestleNestlé’nin “Beslenebilirim” projesi, kurumsal sosyal sorumluluk alanında en iyi proje seçildi.

Bursa Halkla İlişkiler Derneği tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve ilk kez ulusal ölçekte gerçekleştirilen Halkla İlişkiler Çalışmaları ödüllerinde; Nestlé’nin çocuklara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmayı amaçlayan “Beslenebilirim” projesi, kurumsal sosyal sorumluluk alanında en iyi proje seçildi.

Halkla ilişkiler alanında uzman 7 kişiden oluşan jüri tarafından proje değerlendirmeleri yapılan Halkla İlişkiler Çalışmaları ödüllerinde, Kurumsal Sosyal Sorumluluk kategorisinde birincilik ödülü “Beslenebilirim” projesiyle Nestlé’nin oldu. Bursa’da, Plaza 16 Kongre ve Etkinlik Sarayı’nda 21 Mayıs 2015 tarihinde yapılan ödül töreninde, Beslenebilirim projesine verilen ödülü Nestlé Kurumsal İletişim Müdürü Yaprak Kayalar aldı.

Türkiye’de Her 5 Öğrenciden Biri Şişman *

Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılında yapılan “Çocukluk Çağı Obezite Araştırması”, Türkiye’de temel eğitim çağındaki her 5 öğrenciden birinin şişman olduğunu ortaya koyuyor. Bu sorundan yola çıkarak Nestlé, Türkiye’de okul çağındaki çocukların sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi konusundaki farkındalığını artırmak ve bunun bir alışkanlığa dönüşmesini sağlamak amacıyla 2012 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde ‘Beslenebilirim’ projesini yürütüyor.

Türkiye’de “Beslenebilirim Programı” İle 27 Bin Öğrenciye Ulaşıldı

“Beslenebilirim” Programı, Nestlé’nin global olarak yürüttüğü “Healthy Kids- Sağlıklı Çocuklar“ programının bir parçası olarak uygulanıyor. Beslenebilirim Programı kapsamında ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere eğitim seminerleri veriliyor. Veliler eğitim-öğretim yılı boyunca devam eden proje uygulamalarına ve etkinliklere de katılıyorlar. Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 58 okulda uygulanan proje kapsamında öğrenciler, Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde Beslenebilirim programıyla yılda 32 saat sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam konularında eğitim aldılar. Program bugüne kadar Türkiye genelinde 27 bin öğrenciye ve velilerine ulaştı.

OKU ➤  Etli Dovğa

Öğrencilerin Bilinç Düzeyi % 21,4 Oranında Arttı

Beslenebilirim programı aynı zamanda ulaştığı sonuçları ölçümleyerek, sağlanan ilerlemeyi de kayıt altına alıyor. Bu kapsamda 2013–2014 eğitim ve öğretim yılında eğitimin başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde yüzde 21,4 oranında artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde de yüzde 17,5 oranında bir artış gerçekleşti. Program önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

* Sağlık Bakanlığı tarafından, Dünya Sağlık Örgütü, Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi ile iş birliği içinde yürütülen ‘Çocukluk Çağı Obezite Araştırması (COSI-TR)’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir