Ana Sayfa » Haber Turu » Mutfağınızı Daha Temiz Yapacak 10 Pratik Bilgi
mutfak dolabı temizleme

Mutfağınızı Daha Temiz Yapacak 10 Pratik Bilgi

Mutfağınızı Daha Temiz Yapacak 10 Pratik Bilgi

Ev temizliğinde zorlanan belki de bütün gün çalışan hanım efendiler için mutfakta kullanılacak 10 çabuk ve hızlı temizlik yöntemleri

1- Mutfak dolapları nasıl temizlenir?

Kabartma tozuyla bitki yağını karıştırarak mutfak dolaplarınızdaki inatçı lekelerden kurtulun. Bunun için 1 kaşık bitki yağı ile iki kaşık kabartma tozunu karıştırın. Sonrasında yağ ve kir lekelerinin üzerine bu karışımı sürerek fırça ya da bez yardımıyla mutfak dolaplarınızı ovalayın. Kaşla göz arasında yok olacaklar.

mutfak dolabı temizleme

2- Çizilmiş mobilya nasıl onarılır, temizlenir?

Sirke ve zeytinyağını karıştırarak çiziklerle dolu masa ve sehpalarınızı kusursuz hale getirin. Bunun için yarım bardak sirkeyi yine yarım bardak zeytin yağı ile karıştırmanız ve bu karışıma batırdığınız bezle tahta yüzeyleri silmeniz yeterli. Tahta mobilyalarınız sanki dün almışsınız gibi çiziksiz ve pürüzsüz olacak.

çizik mobilya

3- Musluklardaki kireç kalıntılarından nasıl temizlenir?

Biriken kireçlerden kurtulmak için duş başlıklarına sirke dolu plastik poşetler bağlayın. Duş başlıkları ve musluklarda biriken kireçler hepimizin büyük derdi. Onlardan kurtulmanın yolu ise sirkeden geçiyor. Kireçli bölgeye sirke sürün ve 20 dakika bekleyin. Eğer hala kireçler gitmemekte direniyorsa plastik bir poşetin içine sirke koyarak duş başlığına bağlayın ve bu şekilde 1 saat bekletin.

duş başlığı temizleme

4- Yastık kılıfları nasıl temizlenir?

Yastık kılıflarını beyazlatmak için borakslı sihirli formülü uygulayın. Zamanla sararan ve ne kadar yıkarsanız yıkayın beyazlamayan yastık kılıfları için muhteşem bir karışım mevcut. 1 bardak çamaşır tozu, bir bardak ufalanmış bulaşık makinesi toz deterjanı, 1 bardak çamaşır suyu ve yarım bardak boraksı karıştırın ve üzerine kaynar su döküp yastık kılıflarınızı bastırın. Uykularınız kaçmasın.

yastık yıkama

5- Ütü tabanı nasıl temizlenir?

Ütünüzü temizlemek için tuzdan yardım alın. Ütü masasına tuz döktükten sonra ütünüzü en yüksek seviyede açın. Ancak buhar özelliğinin kapalı olduğundan ve içinde su olmadığından emin olun. Sonra ütüyü tuzun olduğu yüzeye sürün. Kirin, pasın kısa sürede ve kolayca yok olduğunu göreceksiniz.

ütü

6- Banyodaki küfler nasıl çıkar?

Banyodaki küflerden kurtulmak için çamaşır suyuna batırılmış pamuk parçalarını bir gece küvet kenarlarında bekletin. Küçük küçük toplar yaptığınız pamuk parçalarını çamaşır suyuna batırın ve sonra bu parçaları küflerin üzerine yerleştirerek bir gece öyle kalmalarını sağlayın. Sabah pamukları kaldırın ve hala kalan küf kalıntısı varsa eski bir diş fırçasıyla ovalayın. Anında yok olacaklar.

pamuk küf

7- Gümüş eşyalar nasıl temizlenir?

Alüminyum folyo serili bir kap içine sıcak su ve tuz koyarak gümüş çatal-bıçak takımlarınızı temizleyin. Zamanla kararan gümüş çatal, bıçak, kaşıklarınızı ilk günkü gibi pırıl pırıl yapmak için bir kabı alüminyum folyo ile kaplayın. Sonra kaynar suyu bu kabın içine dökerek tuz ekleyin. Ardından temizlemek istediğiniz gümüş eşyalarınızı bu kaba yatırın ve otuz dakika öyle kalmalarını sağlayın. Çıkardığınızda gözlerinizi onlardan alamayacaksınız.

gumus-kasik-catal-temizleme

8- Döküm tava nasıl temizlenir?

Döküm tavayı temizlemek için henüz tam soğumadan zeytinyağı ve tuz ile ovalayın. Özellikle et pişirmede tercih edilen döküm tavanın temizliği sandığınızdan çok daha basit. Tavada işiniz bittikten hemen sonra, yani daha tam soğumadan içine biraz zeytinyağı ve tuz dökün. Sonra bir kağıt havlu yardımıyla tavayı iyice ovalayın. Sonrasında ılık su altında durulayın. Böylelikle hem tavanız tertemiz olacak hem de ömrü uzayacak.

dokme-tava-temizleme

9- Tül perdeler nasıl beyazlar?

Tül perdelerinizin daha uzun süre beyaz kalması için yıkarken 1-2 kaşık toz şeker katın. Sararan tüllerin daha fazla beyazlaması ve bu beyazlığını daha uzun süre koruması için çamaşır makinesinde yıkarken bir ya da iki kaşık toz şeker eklemeniz yeterli. Sonrası tadından yenmeyen, göz alıcı perdeler…

tul-temizleme

10- Cam şişelerin içi nasıl temizlenir?

Yosunlaşan cam şişeleri temizlemek için gazete parçaları ve suyla doldurarak çalkalayın. Gazete parçaları ve suyla doldurduğunuz cam şişeyi birkaç saat öyle bekletin ve sonrasında iyice çalkalayın. Daha sonra deterjanlı sıcak suyla yıkayın ve yosunlarla vedalaşın.

şişe nasıl temizlenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.