Ana Sayfa » Haber Turu » Muratbey, Dünya Sağlık Günü’nde peynirin önemine dikkat çekti

Muratbey, Dünya Sağlık Günü’nde peynirin önemine dikkat çekti

Puan ver


Muratbey Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Türkiye’de peynir tüketiminin artmasına rağmen yılda kişi başı 5 kg tüketim ile hala dünya ortalamasının altında olduğuna dikkat çekti.

Erol, “Özellikle kemik sağlığı için peynir sofralardan eksik edilmemeli” dedi. Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr.Garipağaoğlu da, kalsiyumun en zengin kaynağı olan ürünlerden peynir tüketimine özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

Peyniri günün her saatinde yenilen, sağlıklı alternatif bir ürün olarak konumlandıran sektörünün yenilikçi markası Muratbey, her yıl 16 Ekim’de kutlanan Dünya Gıda Günü’nde, peynirin sağlıklı beslenmedeki önemine işaret etti.

Türkiye’de yılda kişi başına 5 kilogram peynir tüketildiğini söyleyen Necmi Erol, bu rakamın ABD’de 17 kilogram, Yunanistan’da ise 25 kilogram olduğuna dikkat çekti. Özellikle kemik sağlığı için önemli olan kalsiyum zengini peynirin sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini dile getiren Erol, şirket olarak peynir tüketiminin artmasını sağlamak amacıyla peyniri sevimli hale getirecek inovatif ürünler geliştirdiklerini söyledi. Bu kapsamda en son pazara Burgu ve Sürmeli ürünlerini sunduklarını dile getiren Erol, ürün yelpazelerinde 250 çeşit peynir bulundurduklarını önümüzdeki yıl bu rakamı 300’e çıkarmayı planladıklarını açıkladı.

Güçlü kemik ve diş gelişimi için peynir tüketilmeli

Muratbey Gıda Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Garipağaoğlu da, peynirin vücut için önemli olan protein, yağ, kalsiyum olmak üzere birçok mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı olduğunu kaydetti.

Peynirin zengin kalsiyum içeriği ile güçlü kemik ve dişlerin gelişiminde ve korunmasında önemli rol oynadığını dile getiren Garipağaoğlu, peynirde bulunan yüksek miktardaki kalsiyumun yüksek tansiyondan korunmada da yardımcı olduğunu söyledi. Garipağaoğlu, “Zengin vekaliteli protein (esansiyel amino asitleri dengeli) içeriği ile çocukların büyüme ve gelişmesini de destekler. Peynir önemli bir yağ asiti olan konjugelinoleik asit (CLA) ile kansere karşı koruyucudur. Olgunlaşmış peynir laktoz(süt şekeri)
içermez. Bu özelliği ile peynir laktoz intoleransına neden olmaz.Hatta laktoz intoleransı olan bireyler tarafından da rahatlıkla tüketilebilir.Zayıflamaya yardımcı olur. Miktar ve çeşitlilik bakımından sınırlı olanzayıflama diyetlerinde peynir, doygunluk ve çeşitlilik sağlar. Monotonluğuönler” görüşünü kaydetti.

OKU ➤  Philips’in Yeni Kırmızı Ailesi Mutfağınıza Çok Yakışacak

Tansiyon,kalp damar hastalarına öneri; Sürmeli ve Burgu

Doymuş yağı azaltmak ya da doymuş yağdan uzak durmak isteyen kalp-damar hastalarının, kilo kontrolü ya da zayıflama diyeti yapanların da az yağlı ya da yağsız peynir türlerini tercih etmeleri öneren Garipağaoğlu, tansiyon ve böbrek hastaları ile kortikosteroid türü ilaç kullananların da tuzsuz peynir türlerini tercih etmeleri gerektiğini kaydetti.Garipağaoğlu, bu peynirlere örnek olarak tuzu ve yağ oranı azaltılmış olan Burgu ve Sürmeli peynirlerini gösterdi.

Tavsiye

Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek

Puan ver Fıstık Ezmeli Kakaolu Kek (6 Kişilik)   Malzemeler: 3 adet yumurta 100 gram …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerik izinsiz kopyalanamaz, başka mecralarda kullanılamaz 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserlerini Koruma Kanunu Gereği (Site Telif Hakları) Konusunda Yasal Uyarıyı inceleyebilirsiniz