Ana Sayfa » Sağlık » Kilo sorununu minimum düzeye indirmek için…

Kilo sorununu minimum düzeye indirmek için…

Evlerimizde kaldığımız bu süreçte kiloların sağlıklı bir şekilde verilebilmesi ve açlık hissinin giderilmesi için günde 2 bardak süt içilmesi öneriliyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, düzenli olarak her gün içilen iki bardak sütün dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli bir rol oynadığını açıklıyor. Sütün hayatın her döneminde mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurgulayan İnanç, “fazla kilo neredeyse çağımızın temel sorunu. Kilo sorununun minimum düzeye inmesi için sağlıklı ve uzun süre tok tutan glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmesi öneriliyor. Düzenli olarak her gün içilen iki bardak süt de dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli” diyor.

Kilolardan kurtulmak için günde  2 bardak süt

İçinde bulunduğumuz süreç ile birlikte özellikle ambalajlı sütlerin tercih edilmesini belirten İnanç, uzun ömürlü sütün tamamen kapalı ortamda, ışık ve hava gibi dış etkenlerle teması önleyen aseptik ambalajlarda doldurulduğunu belirtiyor. Açıkta satılan sütü mikroplardan tamamen arındırmak için, 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatmak gerektiğini söyleyen İnanç,  sütün kaynatıldıktan sonra içindeki vitaminler başta olmak üzere besin değerlerinin yüzde 50 ila 90 oranında azaldığını da sözlerine ekliyor.

#NuhNaciYazganÜniversitesiSağlıkBilimleriFakültesiBeslenmeveDiyetetikBölümBaşkanıProfDrNerimanİnanç #süt #kilo #kilosorunu #sağlıklıvedengelibeslenme #covid19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir