Ana Sayfa » Sağlık » Kansızlığa ve Yüksek Kolesterole Karşı Haftada İki Kez Hindi Eti

Kansızlığa ve Yüksek Kolesterole Karşı Haftada İki Kez Hindi Eti

etKansızlık şikayeti olan kişilerin demir mineralinden zengin beslenmesi gerekiyor.  Kırmızı et, proteinden ve demir minareli açısından oldukça zengindir; haftada 2 kez tüketmek gerekir. Kırmızı etten sonra tüketimine dikkat edilmesi gereken bir diğer besin de hindi eti olmalıdır. Hindi etinin de demir minerali içeriği oldukça fazladır.

Hindi etinin bir diğer olumlu yönü; kırmızı ete göre kolesterol seviyesinin oldukça düşük olmasıdır.  Kansızlık şikayeti olan kişiler, kırmızı et tüketimini abartabiliyorlar ve bu durumun sonucunda kandaki kolesterol seviyesi yükselebiliyor diyen Beslenme Uzmanı İpek Ağaca,  bu açıdan bakıldığında hindi etinin çok değerli olduğunu belirtti.

Ağaca;  ‘Hindi eti, çok lezzetli ve sağlıklı olmasına rağmen; düzenli hindi tüketme alışkanlığımız maalesef yok. Sağlıklı beslenme programında; kansızlığa karşı korunmak, kolesterol alımını engellemek, kaliteli protein alımına katkı sağlamak için haftanın 2günü hindi eti tüketmeye özen göstermeliyiz. ‘ dedi.

Hindi eti, tavuk etine göre daha yüksek miktarda demir minerali içerdiğinden özellikle kansızlığı olan kişiler tarafından tercih sebebi olmalıdır. Hindinin göğüs eti veya but etini düdüklü tencerede, sote şeklinde wok tavada veya fırında pişirerek tüketebilirsiniz. Demir’in vücut tarafından emilimini arttırmak için;hindi etinizin yanında bol yeşil salata tüketmeye özen göstermeli.

OKU ➤  Gıda Zehirlenmelerinin Başlıca Kaynağı Hijyenik Olmayan Endüstriyel Mutfaklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir