Ana Sayfa » Sağlık » Hazımsızlıktan Kansızlığa Pek Çok Derde Deva Ramazan Şerbeti

Hazımsızlıktan Kansızlığa Pek Çok Derde Deva Ramazan Şerbeti

Ramazan’da özellikle ev hanımlarını ‘iftarda ne yapsam’ telaşı sardı. Yeni yemek tarifleri araştırmaya başlandı bile.

Ramazan’ın vazgeçilmezi kompostolar için de ön hazırlıklar başladı. Peki dedelerimizin ninelerimizin anlata anlata bitiremediği güçlü antioksidan yapısı ve içerdiği mineraller sayesinde kan şekeri ve yüksek tansiyonu dengeleyen; hazımsızlığı önleyen; vücuda rahatlık ve ferahlık veren; bu dönemde en önemlisi susuzluğunuzu gideren Ramazan şerbetinin tadını biliyor musunuz? Hiç yaptınız mı? Emin olun tadı damağınızda kalacak, Ramazan’dan sonra da yapmaya devam edeceksiniz.

Ramazan Şerbetinin tarifini Hisar Intercontinental Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu’ndan aldık…

Ramazan Şerbeti Malzemeler

•2 yemek kaşığı (30 gr) Hibiskus (Kan şekerinin ve yüksek tansiyonun dengelenmesinde; iyi huylu kolesterolün yükseltilmesinde yardımcıdır. Ayrıca zengin magnezyumdan ve de malik asitten dolayı güçlü bir laksatiftir. Bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir. Şişkinlik şikâyeti çekenlerin yardımcısıdır.)

•1 yemek kaşığı (15 gr) Kuşburnu (Ciddi bir C vitamini deposu olan kuşburnu; vücuda rahatlık vererek kanı temizler)

•5-6 adet Karanfil (Antiseptiktir, bağırsaklarda oluşan gazın alınmasında etkilidir, bedeni ve zihni yorgunluğu giderir; iştah açar, hazmı kolaylaştırır)

•1 orta boy (200 gr) elma (Böbrekleri temizler; kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürür, kan şekerini kontrol altında tutar)

•1 adet çubuk tarçın (Ferahlık verir, iştah açar; el ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler; Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir.)

•1 tutam (5 gr) kök zencefil (Hazımsızlık gidermede kullanılır)

•2 yemek kaşığı (30 gr) demir hindi (Kabızlığı gidererek bağırsakları temizler; vücudu rahatlatır, susuzluğu giderir ve serinlik verir.)

•5 lt su

•500 gr toz şeker

Yapılışı

Şeker hariç bütün malzeme bir tülbent veya bez torbaya konur. 5 litre su ile birlikte yaklaşık 1 saat kaynatılır. Şekeri ekledikten sonra 20 dakika daha kaynatın, kapağı kapalı halde yarım saat demlenmeye bırakın, süzüldükten sonra soğuk olarak içiniz. Dilerseniz bu tarifi tatlandırıcı ile de daha düşük kalorili yapabilirsiniz. Ancak birçok tatlandırıcı ocaktan alındıktan sonra eklenmeli uyarısını içerir. Bu uyarıya dikkat edin.

OKU ➤  Kristal Elma’da Profilo’ya ödül yağdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir