Ana Sayfa » Haber Turu » Hatay “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”ne hazırlanıyor

Hatay “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri”ne hazırlanıyor


Uluslararası Basın Temsilcileri 3-6 Eylül’de yapılacak olan “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin tanıtımı için Hatay’da misafir edildiler.

Hatay Valiliği’nin koordinasyonunda, Hatay İl Yenilik Platformu projesi kapsamında yürütülen “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğine, Fransa’dan İtalya’ya, Lübnan’dan Fas’a, Bosna-Hersek’ten Monaco’ya birçok Akdeniz ülkesine çağrı yapıldı.

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra mutfak kültürünü ve 3-6 Eylülde yapılacak olan uluslararası  “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günlerini” tanıtmak üzere davet edilen uluslararası basın temsilcilerini makamında kabul etti.

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen kabulde konuşan Vali Lekesiz, Hatay’ın görülmeye değer sayısız tarihi ve kültürel zenginlikleri bulunduğunu ifade ederek, basın mensuplarını bu güzel ilde ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Konuklarına Hatay hakkında ayrıntılı olarak bilgi veren Vali Lekesiz, sevgi, barış ve hoşgörünün merkezi olan Hatay coğrafyasının tarihin her döneminde kıymetli bir yer olduğunu ifade ederek, “Hatay tüm inanışların, tüm kültürlerin bir şekilde yolunu düşürdüğü bir kavşak noktası, onlarca farklı kadim uygarlığa ev sahipliği yapmanın beraberinde getirdiği bir sürü zenginlik ve toplumsal hoşgörü var. Bundan dolayı Hatay’ın tarihini incelediğinizde karşınıza insanlığın ortak tarihi çıkıyor. 3-6 Eylülde yapacağımız “Akdeniz Ülkeleri Mutfak Günleri” etkinliğinin, şehrimiz Hatay başta olmak üzere ülkemizde gurme turizminin gelişmesine, bu vesile ile de ülke ekonomisine katkıda bulunacağına inanıyorum.” dedi.

Kabul sonrasında ziyaretin anısına heyette yer alan basın temsilcilerine, Valilik tarafından hazırlanan “Hatay Devleti”, “Hatay’ın
Sessiz Güzelleri”, “Hatay Tabiat Şifahanesi”, “Tüm Zamanların Şehri Hatay” adlı kitapları, ve “Habib-i Neccar” ile “Saint Pierre” belgeselleri hediye edildi. Heyet daha sonra, Valiliğin ikinci katında yer alan Hatay Devleti Müzesi’ni gezdi.

Heyet 3 günlük Hatay programı kapsamında; Şenköy, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi, Latife Hanım Anaokulu, Uzun Çarşı ve Kurşunlu Han, Yeni Arkeoloji Müzesi, Medeniyetler Evi, Hıdırbey Köyü, Vakıflı Mahallesi, St.Simeon Manastırı, Titus Tüneli, Payas Külliyesi ve Dörtyol İlk Kurşun Müzesi’ni gezdi.

OKU ➤  Dardenia’dan Balık Tutkunlarını Şımartan Bir Lezzet: Fener Kavurma

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir